Toledo Yapmak

Buyurmuşlar ki, Sur’u Toledo yapacaklarmış.

Zaten İslam’ı da Suudilerle birlikte yeniden yapacaklarmış anlaşılan.

Maliyeti nedir, söyleyin siz. İki kazı gütmekten acizler, mesul oldukları memleket yangın yerine dönmüş, ama şehir yapacaklar, din yapacaklar.

İşaretler zaten hanidir vardı ve işaret edip duruyordum. Bunların aklı 19. Yüzyıl aklı. 19. Yüzyıl böyle sınırsızca küstah, haddini bilmezce iddialıydı. Her şeyin mümkün olduğu zannıyla zehirlenmiş bir atmosferi olduğu anlaşılıyor 19. Yüzyılın. O 19. Yüzyılın artçı dalgaları Türkiye kıyılarına vurduğunda, memlekete vaziyet edenler de keyiflerince bir lisan, keyiflerince bir tarih yapabileceklerini zannediyorlardı.

Aha işte Sur’u Toledo yapacak olanlar da, güya, 20. Yüzyılın başlarında lisanı, tarihi keyiflerince yapanların antitezleri, iyi mi? Allah insanı iddiasından vuruyor sahiden. Kimi eleştirirseniz, onun yaptığını yapmadan canınızı veremiyorsunuz galiba.

***

Toledo bir şehir. Şehirler zuhur eden (emergent) sistemler. Kompleks sistemler. Lisan gibi, din gibi… İnsan zihni gibi… Öyle bir model üzere, birilerinin tasarımıyla olmuyorlar. Olmadıklarını bak, uzağa gitmeye lüzum yok, TOKİ vasıtasıyla yapıp ettiklerinizle defalarca ispatladınız. Uzağa gitmeye lüzum yok, Gökçek’in Ankara’sında her gün yaşıyorsunuz.

Hepsi orada, gözlerinizin önünde. Ama bakmayı bilmiyorsunuz. Hiçbir şey bilmiyorsunuz.

Sonra Sur’u Toledo yapacaksınız ha!

Bir sonraki seçimden önce de, bence, memlekette bir Toledo fabrikası kurma vaadi işe yarayabilir. Elinizi tutan mı var? Neden bir tek Toledo ile yetinesiniz ki? Siz! Her şeye kadir iken, öyle sadece Sur’u Toledo yapmak neden? Siz vaadi dile getirin, nasılsa her zırvanızı alkışlayacak, her eleştireni doğduğuna pişman edecek bir alçaklar koronuz var.

Gerçi Sur’u Toledo yapamazsınız, herhangi bir dişe dokunur şey de yapamazsınız ama memlekette bir işe yarayabilecek kim varsa hepsini doğduğuna pişman edebilirsiniz. Bakın buna –sadece buna– gücünüz yeter. Çünkü işbu meslek herhangi bir akıl, izan, edep gerektirmiyor. Emrinizdeki koroyla bu işi becerebilirsiniz. Sadece bu işi…