Adam Olmak

Akit, ortasında kocaman bir Hitler fotoğrafı olan bir kare bulmaca yayınlamış. Bulmacayı çözdüğünüzde “Seni arıyoruz” mu neyse, öyle bir ibare çıkıyormuş.

Beyim verip veriştiriyor, “bu Müslümanlar sadece ahmak değil, aynı zamanda cahil” diyerek. Neymiş, Hitler sadece Yahudilere düşman değilmiş ki, dünya hâkimiyetini ele geçirebilse Araplara da soykırım uygulayacakmış, filan.

Haklı mı? Kısmen. Hitler konusunda haklı da, Müslümanlar dediği özne her kimse, onların Hitler’e sempati duyduğu öncülü haksız. Bu memlekette “ben Müslümanım” diyen kaç kişi, Akit okuyan kaç kişi? Akit okuyanların —eğer varsa öyle birileri— kaçının Hitler’i aradığı, özlediği de meçhul ayrıca.

Böyle konuşmaya çalışırken, birden makas değişiyor, her nasılsa. Bu Müslümanlar zaten Gazze’de ölen çocuklar için filan üzülüyor da değillermiş. Onların derdi gücü Yahudi düşmanlığıymış.

E, öyle bakınca, konuşmaya çalıştığımız beyefendinin derdi de meselelerin aslının ne olduğunu anlamak filan değil. Müslüman düşmanlığından gayrı bir derdi yok gibi görünüyor. Nereden başlarsak, hangi kavşakta hangi istikamete dönersek dönelim, Müslümanların adam olamayacağına geliyor muhabbet.

***

Bana uyar.

Akit’i —ve Akit’te o akla seza bulmacayı— yapanlar adam olmazlar sahiden. Öyle bir dertleri olduğunu da zannetmiyorum. Sadece karşı tarafta kendileri gibi olanları —yani adam olamayacak olanları— teşhis etmek için bir nevi turnusol kâğıdı olmak gibi bir vazifeyi yerine getiriyorlar.

İşlerini ve kendilerini fevkalade ciddiye almış görünüyorlar. Zaten kendilerini bir kendileri ciddiye alıyor, bir de gün içinde Müslümanlara sövememişse gece gözüne uyku girmeyenler. Yakışıyorlar birbirlerine.