AKP Kim?

Ortaya çıkan, benim anlayabileceğim ve anlamlandırabileceğim bir şey değil. Kendimi çok zorlarsam, ancak şunu söyleyebilirim: Açıklamaya muhtaç olan –1 Kasım neticeleri 2011’i andırdığına göre– bu geceki neticeler değil, 7 Haziran neticeleridir.

Böyle bakarsak, 7 Haziran ile 1 Kasım arasındaki temel farkın “Erdoğan’ın Başkanlığı” olduğu söylenebilir belki ve buradan yola çıkarsak, ahalinin, AKP ile bir sıkıntısı olmadığı ama Erdoğan’ın Başkanlığına karşı olduğu söylenebilir. Bana kalırsa, bu bile fazla zorlama bir yorum. Ama başkası da elimden gelmiyor.

***

Her halükarda, ahalinin yarısının desteklediği öznenin kim olduğu konusunda bir sıkıntımız olduğunu düşünüyorum. Televizyonlarda AKP adına azgınlık sergileyenlerden mi, artık evinde tutulması için çaba harcanmadığından Vandallıklarını rahatça sergileyenlerden mi, 7 Haziran sonrasında koalisyon kurmamak için bin bir takla atıp sonra yüzsüzce başkalarını suçlayan veya iktidarda olduğu ülkede yolunda gitmeyen her şeyin mesuliyetini başkalarına yüklemekte beis görmeyenlerden mi, kimden söz ediyoruz AKP derken? Kimden söz etmemiz gerekiyor? Ahalinin yarısına hoş görünen özne hangisi? Rasim Ozan Kütahyalı mı, Boynukalın mı, Davutoğlu ve kabinesi mi?

Bilemiyorum.

Ama şunu biliyoruz en azından: Türkiye’de müflis bir muhalefet var.