Baykal Aday Olsaydı…

Kapınıza bir anketör gelip “Eğer Baykal aday olsaydı ona oy verir miydiniz” diye sorsaydı ne cevap verirdiniz bilmiyorum. Ama ne cevap verirseniz verin bir manası olmadığını biliyorum. “Verirdim” demiş olsanız mesela, bu, Baykal aday olsaydı ona oy verecekti olduğunuzun işareti değil. “Vermezdim” demiş olsanız, vermeyecekti olduğunuzdan emin olamayız.

Anladığım kadarıyla memlekette birileri —üstelik kamuoyu araştırma sektöründen ekmek yiyen birileri— böyle sorular soruyor. Veya sorduğunu iddia ediyor. Sonra da cevapları yayınlıyor.

Bir defa deneklere böyle simülasyon gerektiren “eğer şöyle olsa” türü sorular sorulmaz. Sorulmaz, çünkü kimse, mesela Baykal aday olsaydı şimdi kartların nasıl dağılmış olacaktı olduğunu zihninde canlandıramaz. Baykal aday olmuş olsaydı, mesela İhsanoğlu’nun yerine çatı adayı olsaydı, geçtiğimiz yirmi gün boyunca bambaşka şeyler tartışmış olacaktık. Baykal MHP’lilere kendisini kabul ettirmek için türlü cambazlıklar yapmış olacaktı. Ama bütün bunlar bir yana, Baykal eğer seçimi kaybederse CHP’nin başına dönecek mi, dönmeyecek mi, mesela bunları tartışıyor olacaktık. Yani AKP’de “Erdoğan kazanırsa” senaryolarının simetrikleri, CHP için “Baykal kaybederse” üzerinden üretiliyor olacaktı. Ve saire…

Yani, Baykal (veya başkası) aday olsaydı, Türkiye şimdiki Türkiye’den farklı bir Türkiye olacaktı. Nasıl bir Türkiye olacaktı? Bilmek mümkün değil. Bu yüzden böyle sorular sorulmaz. Yaptığı işe saygı duyan herhangi bir kamuoyu araştırmacısı böyle sorularla araştırma yapmaz yani. Ama memlekette her iş, mesela gazete yazarlığı, profesörlük, yargıçlık veya aklınıza ne geliyorsa hepsi bir değirmene su taşımanın aygıtları haline getirilmiş olduğundan, böyle meslek ahlakı incelikleri filan gündeme gelemiyor tabii.

Her şey hep şu göbeğini kaşıyan bidon kafalılar yüzünden.

***

Sonuç da “Baykal aday olsaydı, Erdoğan’ın birkaç puan gerisinde olacaktı” şeklinde imal edildiğine göre, besbelli, işbu araştırmayı yapan ve yayınlayanların bir dertleri var. Ne olabilir? Mesela Sertergilleri “siz haklıydınız” diye kızıştırmak olabilir mi, olabilir. Sertergillerin kızıştırılmalarından ne çıkar? Seçimden sonra Kılıçdaroğlu’nun defterinin dürülmesine bir katkı çıkar. Bence beyhude çaba. Çünkü bence Kılıçdaroğlu’nun bir sonraki genel seçime CHP’nin başında girmesi zaten çok küçük ihtimal.

Yok, eğer seçimden sonra Kılıçdaroğlu’nun yerine Baykal’ı hazırlamak filan gibi bir heves varsa, bence yine beyhude çaba. CHP’nin bir defa daha Baykal’a teslim olabileceğine hiç ihtimal vermiyorum.

Anketin derdi başka ne olabilir? CHP tabanının İhsanoğlu’nu içine sindiremediği aşikâr. Bu “içe sindirememe” halinde bir yumuşama olduğu da… Eğer yumuşama ciddi oranlardaysa, Erdoğan’ın işi zorlaşmış olabilir. Dolayısıyla böyle bir araştırma, CHP tabanına “bak, CHP kendisine yakışan bir aday gösterseydi neler olacaktı” diyerek, o yumuşamayı tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Yani Erdoğan’a yardımcı olabilir. Peki, araştırma bu amaçla kotarılmış olabilir mi? Neden olmasın?

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et