Baykal

Kimin kiminle koalisyon kuracağı konusunda, Meclis Başkanı seçilmeden yol alınamayacakmış gibi görünüyor. Başkanlık seçimi, her halükarda son tura kalacak gibi de görünüyor. E, peki son tura kimler kalacak?

AKP’nin göstereceği adayın son tura kalacak isimlerden biri olması sürpriz olmaz. Soru, ötekinin kim olacağı… Normal şartlar altında, her parti kendi adayının arkasında durursa, öteki Baykal olacak. Ya CHP grubu Baykal’ın arkasında durmazsa?

Şeytanın avukatlığı olacak ama… Ben CHP grubunun —daha önce olmazsa— üçüncü turda ciddi sayıda fire vermesini, AKP adayının karşısında son turda İhsanoğlu’nun kalmasını şaşkınlıkla karşılamayacağım. Eğer böyle bir şey olursa, Baykal’ın işi tamamen bitmiş olacak. Bir daha belini doğrultamayacak.

***

Böyle bir senaryonun ciddi riskleri var. Baykal’ın siyaseten gömülmesi manasına gelecek böyle bir manevra, ilk anda zannedileceğinin aksine, Kılıçdaroğlu’nun elini güçlendirmez, zayıflatır. Hatta kurultaya kadar beklemeye lüzum kalmadan, derhal, koalisyon pazarlıkları sırasında zayıflatır. Şimdi CHP grubunun önemli bir bölümü Baykal’ın bir tehdit olarak ortalarda dolanıp durmasından rahatsızdır. Erdoğan’la görüşmüş olmasını bir trajedi haline getirmeleri de bence bu yüzden. Ama Meclis Başkanlığı yarışında tasfiye olması, Baykal’dan bir siyasi mağdur imal eder. Ki bu durumda, o mağduriyete yol açan aktör olarak, husumet Kılıçdaroğlu’na yönelir.

Yine de, acil olan mühim olandan mühimdir. Dolayısıyla böyle bir şey olabilir. Yani —yukarıda da kullandığım tabirle— olursa şaşırmam. Ama olmazsa zaten normal olarak olması gereken olmuş olur, hiç şaşırmam…