Beşiktaş – Galatasaray

Bugün Beşiktaş-Galatasaray derbisi var. Apolitik kalayım.

21. Yüzyılda yapılan son 30 lig maçında Galatasaray Beşiktaş’ı 14 defa yenmiş. Beşiktaş sadece 9 maç kazanabilmiş. Maçların sadece üçü (% 10) golsüz bitmiş. Kalan 27 maçta 72 gol olmuş. Maç başına 2,4 gol olmuş yani.

Ama asıl enteresan olan (ve bana bu yazıyı yazdıran) şey, gollerin dağılımı. 72 golün 10’u (% 13,9) penaltıdan. Ve tam 7’si (% 9,7) kendi kalesine. Son beş maçta atılan 19 golün 4’ü (% 21,1) kendi kalesine. (Bu arada atlamayalım, son beş maçta, maç başına 3,8 gol olmuş.)

Son otuz maçta atılan gollerin sadece % 76,4’ü normal diyebileceğimiz yollardan yani. Ve o normal dediğimiz gollerin arasında İbrahim Üzülmez’in sağ ayağıyla attığı, Aydın’ın köşeye taktığı gol filan var. Ne kadar normal, siz karar verin artık. Dahası, o normal gollerin yarısından fazlası, “pozisyon bitti artık” dedikten sonra, defans topu çıkarırken topun olmayacak yere gidip birilerine çarpmasıyla filan oldu. Her iki taraf için de kâbus gibi goller yani.

Sadece goller değil, penaltılar da alamet. Ali Aydın’a hakemliği bıraktıran penaltılar da, Burak’ın çaldığı, Dany’nin Galatasaray’ın oyuncusu olarak Beşiktaş formasıyla Galatasaray’a hediye ettiği penaltılar da bu dönemde…

Bakalım bu gece ne olacak?