Çakma

Erdoğan ve Bahçeli, Bahçeli’nin erken seçim çıkışını müteakip görüşmüşler. Bütün memleket görüşmeye kilitlenmiş. Görüşme bitmiş. Taraflar açıklama yapmadan “dağılmışlar”. Haber Türk “haberi” veriyor: “İki lider görüşme öncesinde tokalaştılar. Bakın tokalaşma anını tekrar görüyorsunuz.” Filan.

Orada “bize haber versin” diye görevlendirilmiş. Veremiyor. Çünkü haber alamıyor. Tahminde de bulunamıyor. “Tokalaştılar” diye “bildiriyor”. Yabancı biri duysa, “tokalaşma” fiilini, nadiren vuku bulan, “küfürleşme” filan gibi bir şey zanneder. Öyle yani…

Eh, gençken birilerinin haber verdiğini görmüş. “Ne var bunda, ben de yaparım” demiş herhalde. Yapamıyor. Yapamadığının farkında gibi de görünmüyor.

***

aTV Kupa yarıfinalini yayınlıyor. Ortalık karışıyor. Tünelden görüntü yok. Hakemler ne ara, nasıl içeri girdiler, göremiyoruz. Futboldan anladıkları çok şüpheli üç şahıs, “futbol da yok” diye sosyoloji, taraftar psikolojisi filan gibi —zerre kadar anlamadıkları besbelli olan— mevzular hakkında konuşuyor da konuşuyorlar, hiçbir haber değeri taşımayan görüntüler eşliğinde.

Görmüşler birilerinin televizyonculuk yaptığını, “ne var bunda, biz de yaparız” diye geçmiş gönüllerinden. Yapamıyorlar. Yapamadıklarının farkında gibi de görünmüyorlar.

***

Tıpkı 1980 öncesi Tofaş kuş serisi gibi… Otomobil görünümlü teneke kutular, sanki birbirlerinden anlamlı farkları varmış gibi, bir de kategorilere ayrılmışlardı. Çakma otomobillerdi hepsi. Şimdi? Habercisi çakma, yorumcusu çakma, profesörü çakma, yargıcı çakma, Cumhurbaşkanı çakma, Ana Muhalefet Genel başkanı çakma, mebusu çakma, teknik direktörü çakma… Eline ne gelirse hepsi çakma.

Neden sağa sola atarlanıp yalnız kalmamız gerekiyor, anlıyorsunuz değil mi? Dünyada herhangi bir alanda rekabet edebilecek herhangi bir şeyimiz yok. Haysiyet fukarası bir takım mahlûkatın çakma gazetelerde, “Suriye bizden sorulur, zaten dünya bizi kıskanıyor” gazlamalarıyla, “içeride”, memleketin görüp gördüğü en vasıfsız adamdan bir kahraman yaratmayı sürdürebilmeleri için, dışarıdan haberimiz olmaması lazım geliyor.

Çakma kahramanın çakma memleketinde de, işte yüz küsur yıllık iki takımın maçından böyle çakma bir futbol çıkıyor. Yıllardır…