CHP Gibi Rakibim Olsa

Dün bir defa daha ve net bir biçimde karar verdim ki, memleketin esas derdi Erdoğan, AKP, cahillik, şu veya bu değil. Ne peki? CHP.

Bildiğiniz gibi Bahçeli grup toplantısında arı kovanına çomak sokup, erken seçim lafı etti. Afrin yansa yerinden kımıldamayan borsa bile reaksiyon gösterdi, ağır ve kararlı bir biçimde yükselişini sürdüren dolar bile zıpladı, CHP?

Her sancılı durumda sesini duymaya alıştığımız Genel Başkan yardımcısı Bülent Tezcan “hodri meydan” dedi. Bülent Tezcan dedi. “Hodri meydan” dedi. CHP adına dedi. Tezcan bu “deme” faaliyetini gerçekleştirdikten yaklaşık yirmi dakika sonra Genel Başkanlık koltuğunu işgal eden zat grup toplantısı için kürsüye çıkacaktı. Ama anlaşıldı ki onun daha mühim gündemi vardı, hangi CHP’li Belediye Başkanı ne kadar kilit taşı döşemiş, Konya Lisesi neden nitelikli lise kapsamına alınmamış ve saire…

Şaka gibi değil mi?

Buraya kadarı —ne kadar sindirilebilir gibi görünmese de— işin nispeten katlanılır tarafı. Dahası var. Henüz Kılıçdaroğlu kürsüye çıkmadan CHP’liler tartışmaya başladılar, Tezcan bu açıklamayı Genel Başkanın bilgisi dâhilinde mi yoksa re’sen mi yaptı diye. Hani ikisi arasında manalı bir fark varmış gibi… Size bir fark var gibi mi görünüyor? Yanılıyorsunuz, yok.

Eğer Tezcan bu açıklamayı re’sen yaptıysa, bu kadar kritik bir mevzuda, bırakın partinin yetkili kurullarını Genel Başkana bile sormadan böyle bir açıklama yapabilecek haldeyse, ört ki ölem. Yok, eğer Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dâhilinde yaptıysa, “tamam bunu grup toplantısında ben söyleyeyim”, şimdi millet yirmi dakika daha “CHP acaba ne diyecek” diye merak etsin diyemeyen Genel Başkandan ne hayır gelir? Yine ört ki ölem.

Ama zannetmeyin ki asıl mesele bütün bunların böyle olmuş olması… Turpun büyüğü heybede.

CHP’liler o andan itibaren Tezcan ve Kılıçdaroğlu hakkında dedikodu yapmaya başladılar. Bir teki bile, siz de şahit oldunuz işte bir teki bile, “ne oluyor lan” demedi. “Tezcan kim oluyor” diyen çıkmadı mesela. Ve benim CHP’liler hakkındaki tespitimi bir defa daha ve kesinlikle teyit ettiler. Bunlar hoşlarına gitmeyen, karşı oldukları bir şeylerle karşılaştıklarında, dedikodu marifetiyle onun buharlaşmasını ümit ediyorlar. Yani mesela Tezcan’ın Genel Başkan Yardımcısı olmadığı ve/veya Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olmadığı bir CHP hayal ediyorlar ama bu hayallerinin gerçekleşmesi için kıllarını kıpırdatmıyorlar. Pardon, dudaklarını kıpırdatıyor, sövüyor, sayıyorlar.

Sorsan, iyi çocuklar hepsi. Hepsi medeni çocuklar. Eğer memleketin, insanlığın iyiliğini istiyor isek, onların yanında olmalı, onlarla birlikte saf tutmalıyız. Neden? İyi çocuklar olduklarından. Ötekileri görmüyor muyuz? Hepsi kötüler.

CHP’li dediklerim, esasında Aydınlanmacı olanlar. Bunların alayı böyle. Mutasavver dünyalarında, iyi olacaksın, medeni olacaksın, okullar bitirecek diplomalar alacaksın ve… Hayat seni seçecek. Seçmiyorsa… O hayat kötü. Dünya kötü. Filan… Neden kötü? Seni mükafatlandırmadı diye. Sen olmasını hayal ettiğin şey için bir şey yaptın mı? Temenni ettim, dedikodu yaptım, olmayınca küfrettim, daha ne olsun?

Şimdi bu yazdıklarımı birileriyle paylaşacaksınız galip ihtimal. Benimle birlikte CHP’ye sövüp sayacaksınız. Ama galip ihtimal siz de Aydınlanmacısınız. Siz de “iyi olmak” ne demekse onu olup, mükâfatı bekleyenlerdensiniz. “Dünya kötü” diyenlerin terkisine atlamakta zerre tereddüt etmiyorsunuzdur galip ihtimal. “Kötü değil mi yani kardeşim, baksana ABD gibi yerde bile Trump gibi bir manyak kazanıyor” filan gibi delilleriniz de hazırdır.

Mesele şu ki, hayat futbola benziyor. Aklınızdan neler geçiriyor olduğunuzun, futbola dair ne kadar çok “doğru” laf edebilir olmanızın, kime, nasıl bir pas atmayı tahayyül etmiş olmanızın, temennilerinizin, hafta içinde ne kadar çok idman yapmış olduğunuzun filan bir manası yok. Top ayağınızdayken, takım arkadaşınızın ayağındayken, rakibe geçtiğinde ne yaptığınızın ise var. Sizin hangi şanlı teknik direktörlerle çalışmış, hakkında “geleceğin Messi’si” diye ne kadar hayal kurulmuş olduğunuzun, sahada, zerre kadar manası yok. Yanlış oyun oynuyorsunuz. Kabahat oyunda veya dünyada değil.

CHP gibi rakibim olsa, ben her seçimde yüzde seksen oy alırdım.