CHP’de Neler Olur, Neler Olmaz

CHP’nin makûs talihini Kılıçdaroğlu marifetiyle aşabileceği kanaati çok yaygın. Bu kanaat sahiplerinin pek çoğu, kendilerinin bildiği şeyi herkesin bildiğinden de emin. Dolayısıyla,  asli misyonu CHP’nin menfaatlerini gözetmek olan Kurultayın, Kılıçdaroğlu’nu Genel Başkan seçeceğinden de şüpheleri yok. Seçmezse… Olur mu öyle şey? Bu kadar bariz bir hal varken Kılıçdaroğlu’nun seçilmemesi, CHP açısından intihar olur.

Kılıçdaroğlu Genel Başkan olsa sahiden CHP zirve yapar mı, bilemem. Bu hususta bir tek şunu emniyetle söyleyebilirim: Kurultayda kim başkan seçilirse seçilsin, hatta geri dönerse Baykal bile, toplumda yaratılan Kılıçdaroğlu beklentisinin karşılanamamış olmasından kaynaklanan hayal kırıklığının faturasını önünde bulacak.

***

Benim meselem başka.

Şöyle bir varsayım var: CHP için en iyi olanın ne olduğu besbelli ise, bütün CHP’liler bu en iyi seçeneğin gerçekleşmesi için üzerine düşeni yapmalıdır. Zaten de yapacaklardır.

Bu, tuhaf bir varsayım.

Diyelim futbolla ilgilenen bir Belçikalısınız. Geçtiğimiz Pazar akşamı Türkiye’de sezonun şampiyonunun belirleneceğini biliyorsunuz. Şampiyon takım Şampiyonlar Liginde gruplara doğrudan katılacak. İkinci olan ise çok zor iki ön eleme oynayacak, muhtemelen de gruplara ulaşamadan elenecek. Yani Türkiye’nin menfaati, Avrupa’da daha başarılı olma ihtimali daha yüksek olan takımının şampiyon olmasını gerektiriyor.

Bursaspor’un Avrupa puanı sadece 6,890 iken, Fenerbahçe’nin 54,890. Yani eğer Fenerbahçe şampiyon olur da Şampiyonlar Liginde mücadele ederse daha avantajlı kura çekecek. Zaten Avrupa tecrübesi olmayan Bursaspor’a göre, Fenerbahçe’nin Avrupa’da daha çok puan toplayacağı da neredeyse garanti. E, sizin bildiğinizi herhalde bütün Türkiye de biliyordur. O halde, Türkiye’deki takımlar Fenerbahçe’nin şampiyon olması için ellerinden geleni yapacaklardır. Hatta Bursaspor bile…

Futbolla ilgilenen Belçikalının Türkiye hakkındaki tahminleri ne kadar gerçekçiyse, şahit olduğum CHP tahminleri de ancak o kadar gerçekçi.

***

Bursaspor şampiyon oldu. (Emeği geçen herkese gönülden tebrikler.)

Sadece Türkiye’nin Avrupa’da toplayacağı puanlar etkilenmeyecek. Şimdiye kadar çeşitli defalar şampiyon olmuş olan Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un bundan sonraki yıllarda yayın gelirlerinden elde edecekleri hisseler de düşecek. Hal buyken Beşiktaş son hafta Bursaspor’a yenildi. Bursaspor’un kazanması yetmiyordu, Trabzonspor’un da Kadıköy’den puan alması gerekiyordu. Aldı.

Yani, bırakın Türkiye’nin menfaatlerini, Beşiktaş ve Trabzonspor doğrudan kendi menfaatlerini olumsuz etkileyecek bir gelişmede rol oynadılar. Uzaktan bakınca aşikâr görünen hal vuku bulmadı.

CHP’de de her şeye hazır olun. Elbette Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan seçilmesi hariç…

Cemalettin N. TAŞCI

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et