Creme de la Creme

Şimdi efendim, AKP’nin şeyi Hayati Yazıcı, İnce hakkında “olumsuzluk üzerine siyaset tarzı olabilir mi” demiş. Hemen akabinde “CHP’nin geçmişinde de bu tür söylemleri var” buyurmuş.

Sahneye çıktıkları ilk günden beri sadece CHP’nin ne kadar “olumsuz” olduğunu söyleyip durarak siyaset yapan çetenin şeysi demiş bunları ve eklemiş, “şık bulmuyorum”.

Ben tam da bu “şık bulmama” lafını okuyunca…

Yahu tamam, yeni bir şey değil. Yahu tamam, alışmış olmamız gerekiyor. Ama… Yahu bakıyorsun insan suretinde bir şey. Sokakta görsen, selam bile verebilirsin yani.

Yukarıda “durmadan olumsuzluk üzerinden politika zannettikleri şeyi yapıp durdular” dedim ama haksızlık ettim. Bunların bir başka şeysi de, “o kadar elemanımız yetişti ki, artık dünyaya beyin ihraç ediyoruz, bunun kadrini bilmek durumundayız” demiş. Olumlu olumlu, marifetlerini anlatmış yani.

Yani neymiş?

Memleketin bütün havaalanlarının ve bütün üniversitelerinin yanı sıra, evlerinize buzdolabı girebilmesinin yanı sıra, memleketten dışarı beyin göçünü de bu kadir kıymet bilen, şıklığa ehemmiyet veren mahlûkata borçluymuşuz. Eh, evet eskiden de beyin göçü vardı ve fakat o dönemin iktidarları, bütün utanmazlıklarına rağmen, bütün biçimsizliklerine rağmen, bunu bir marifetmiş gibi anlatamayacak kadar… Bir şeylerdi. Yani hiç değilse “beyin göçü olmasa daha hızlı kalkınacağız” filan gibi laflarla utançlarını örtmeye çalışıyorlardı.

Bu kadar utanmaz, bu kadar yüzsüz, bu kadar pişkin, bu kadar… İşte kelimelerin anlatmaya yetmeyeceği bu zevzeklerden bu kadarını, tekrar iddia ediyorum, bir daha bir araya getirmek zor. Belki başlangıçta aralarında insana benzer, yüzü olan, az da olsa utanma duygusu olan birileri vardı. Elene elene, benzersiz bir koleksiyon halini aldılar. Her gün alenen ve bütün milletin gözlerinin içine baka baka yalanları sıralayan reislerinden başlayarak aha bu milletvekili listesine yazılmış mahlûkat, bilin ki “creme de la creme”dir. İnsan türünün Türkiye’de yaşayanlarının tiksinti verici olanların en tiksinti verici olanları… Bu listedekinden daha tiksinti verici bir heyeti bin yıl daha bir araya getirmek müşkül.