Davutoğlu Ne Yapar?

AKP’ye oy verenlerin veya partinin içindekilerin birinci tercihi Davutoğlu değildi. İkincisi veya üçüncüsü de değildi. Ama içlerine sindirdiler. En azından sindirmeye çalışıyorlar. Yine de merak ediyorlar tabii, Davutoğlu ne yapacak? İşler yolunda gidecek mi? Partinin akıbeti ne olacak? Davutoğlu nasıl biridir? Vasıfları partiyi ayakta tutmaya kafi gelecek mi?

***

Bir dostumun oğlu, küçükken, etraftaki bakkalları “bizim bakkal”, “köşe bakkal”, “mavi bakkal” diye kodlamış. Sonra okula gitmeye başlamış. Bir gün heyecan içinde “baba,” demiş, “köşe bakkalın adı Erdem Market olmuş”. Kendisi okumayı öğrenince, “meğerse böyleymiş” dememiş, “değişmiş, Erdem Bakkal olmuş” diye düşünmüş.

Memlekette işler yolunda gitmiyor. Ama kendisini korumak kastıyla Erdoğan’ı korumaya almış olan kesimler, yolunda gitmeyen işleri görmezden gelmeyi tercih ediyorlardı. Şimdi görünür olacak ve mesela “yav asgari ücret çok düşükmüş” demeyecekler, “Davutoğlu geldi asgari ücreti düştü” diye düşünecekler.

Yani, normal şartlarda, algının nasıl oluşacağı hususunda Davutoğlu’nun yapıp edeceklerinden veya vasıflarından çok daha etkili olacak faktörler var. Yine normal şartlarda, Erdoğan gibi karizmatik bir aktörün ardından gelen kim olursa olsun, ortaya büyük bir boşluk çıkar. Dolayısıyla Davutoğlu’nun işi zor.

***

Lakin, şartlar normal değil.

Boşluk doğmaya doğacak. Ama zaten ilave boşluğa lüzum yok, ortalık zaten boş. Ama bu boşluğu değerlendirebilecek aktörler çıkmıyor ortaya. Veya çıkamıyor. Erdoğan sonrasında doğacak ilave boşluğun değerlendirilebileceğine dair bir ümit de yok ortada. CHP’nin veya MHP’nin bir şey yapacakları yok. Bu şartlarda ne olur?

Göreceğiz bakalım.

Bir tahminim var ama yarına…