Ebola

Sierra Leone’de ebola beklenenden çok can alıyormuş. Çünkü halk, Sierra Leoneli doktorların ve WHO uzmanlarının tavsiyelerini dikkate almıyor, verilen ilaçları kullanmıyormuş.

Neden?

Çünkü Sierra Leoneliler, gerek devlet görevlisi doktorların ve gerekse yabancı uzmanların, kendilerini imha etmek üzere işbirliği yaptığını düşünüyorlarmış.

İnsan hiç böyle bir komplo teorisine inanabilir mi? Hani Türk olsalar, dünyanın en stratejik coğrafyasında oturuyor olsalar, neyse… Hiç akıl alacak şey mi, yedi düvel bir araya gelmiş, Sierra Leonelileri yeryüzünden silmeye karar vermiş, müteaddit teşebbüsleri akim kalmış, bakmışlar olmuyor içlerinden bazılarını satın almış… Dedim ya, Türk olsalar anlaşılır da…

***

Sierra Leonelilerin düşmanları vardır herhalde. Ama görüldüğü gibi, kendilerinden başka düşmana ihtiyaçları yok.

***

Sierra Leoneli hekimler, vatandaşlarını, kendilerine yardım etmeye çalıştıklarına inandıramıyorlar. Çünkü ülkenin kısa tarihi boyunca, halkın okuyan çocukları, okumayan çocuklarını aşağılayıp durdular. Ülkeye akan yardım dolarlarını aralarında üleşerek eriştikleri izafi zenginliğe yaslanarak kendilerinde ekstra kıymetler vehmettiler. Kendileri gibi kıymetli olabilecek donanıma sahip olamayan, bir türlü adam olamayan kendi vatandaşlarının her türlü talep ve itirazına zor veya dolandırıcılıkla cevap verdiler.

Sonra ebola geldi.

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et