Elektrik Kesintisi

Elektrikten anlamam ama kompleks sistemlerden anlarım.

Mesela sizin bünyeniz kompleks bir sistem. Bir sebeple ortamdaki oksijen azalırsa mesela, kalbiniz daha çok kan pompalayarak eksikliğini gidermeye çalışır. Bir yandan da, eğer aksilik giderilemiyorsa, beynin oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için diğer ihtiyaçlarda tenkisat yapılır ve saire…

Kontrol sistemlerinde ise öyle olmaz. Bir çamaşır makinesinin önemli bir bileşenini çıkarırsanız, diğer her şey çalışır durumda olsa bile, makine çalışmaz.

Benim bildiğim kadarıyla elektrik dağıtım sistemleri, insan eliyle yapılmış en kompleks karakterli sistemler içinde yer alır. Yani sistem, başına ne gelirse gelsin, topyekûn çökmez. Belki, felaketler arka arkaya gelirse, nihayet ölür ama bu, tabir caizse, can çekişe çekişe olur. Bir ülkenin elektrik dağıtım sistemi, bir anda ölmez.

Ölemez.

Yani isteseniz bile yapamazsınız. Sistemin en yetkili ve en akıllı insanlarını bir araya toplasanız ve “memleketin her bir yanında aynı anda elektrik gidiversin” deseniz, bunu beceremezler.

***

Buraya kadarı bilgi. Özetle tekrarlayayım: Eğer ben kompleks sistemlerin karakterini biliyorsam ve eğer elektrik dağıtım sistemleri de benim bildiğim gibi bir kompleks sistemse, bugün yaşanan şey olmaz. Tesadüfen hiç olmaz. İstense bile yapılamaz. Dolayısıyla, bugün olan şey, ancak operasyon kabiliyeti muazzam ölçüde yüksek bir özne tarafından yapılabilir.

Bundan sonrası spekülasyon.

Ülkenin dört bir yanında aynı anda elektrik kesintisini gerçekleştirebilecek kadar kudretli, o ölçüde muazzam operasyon kabiliyetine sahip bir özne, ne demeye böyle bir şeyi yapsın? “Ben buradayım, bak neler yapabilirim” demek için yapmamıştır herhalde. Muhtemelen, memlekette elektrikler varken yapamayacağı ama elektrikler kesik olduğunda gerçekleştirebileceği, ayrıca da gerçekleştirmek istediği bir şeyler vardır, kendisini deşifre etme riskini de göze alıp böyle bir operasyon yapar.

Ne olabilir elektrikler varken yapılamayıp da elektrikler kesikken yapılabilir olan, bilemiyorum. Ama bugün bir şeyler yapıldı bence. Ve neler yapıldığını da öğrenemeyeceğiz. Ta ki, bugün bu operasyonu gerçekleştirenlerden biri, ileride bir gün, nedamet getirip ne yaptıklarını anlatana kadar…

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin