Futboldan Ümidinizi Kesmeyin

Dün iyi bir şey oldu.

Önce bir hatırlatma… Diyarbakırspor Bursa’da “PKK dışarı” sloganlarına maruz kalmış, Bursa tribünlerinde ırkçı pankartlar açılmış, kıyamet kopmuştu. Birileri, “bu nasıl iştir, İsrailliler, Rumlar, Sırplar Bursa’da Kürtlerden daha mı çok müsamahaya mazhar” diye sormadan Bursalıları, oradan hareketle de bütün ahaliyi ırkçılıkla itham etmiş, başkaları da Diyarbakırspor formalarıyla fotoğraf çektirerek, güya tarafını ilan etmişti.

Akşam’da uzun bir yazı yazmıştım, bir yerinde şöyle demiştim: “Ayrıca İsmail Küçükkaya’ya da itirazım var. Diyarbakırspor’un Süperlig’de oynamasını tezgâhlamak, bence Celal Bayarca, yani doğru bir iştir. Ama doğru iş yanlış yapılıyor. Bence bir işe yarayabilmesi için, mesela Barcelona İspanya’da Katalan kimliği için neyse, Diyarbakırspor’un da Türkiye’de Kürt kimliği için aynı şey olmasına çanak tutulmalıydı. Yani Diyarbakırspor’un hem ateşin yerini tutmasını isteyeceksiniz hem de soğuk olmasını. Bu olmaz. Tamam yani, yakmasın. Ama çıplak elle tutulamayacak kadar sıcak olmasını da göze almak lazımdı.”

Dün, çıplak elle tutulamayacak kadar sıcak bir Amedspor ile Fenerbahçe, Diyarbakır’da DİSKİ tesislerinde kupa maçı oynadılar. Türkiye’nin bir istikbali varsa, dünkü maç o Türkiye’nin önemli kilometre taşlarından biri olacak.

Bakmayın siz Amedsporlu futbolcuların “Çocuklar ölmesin. Maça gelsin” pankartını buzlayanlara, Deniz Naki’ye o ahlakdışı cezayı verenlere, seyirciyi maça sokmamak için her türlü şarlatanlığı yapanlara ve dahi Amedspor-Fenerbahçe maçını ne edeceğini bilemeyip görmezden gelenlere…

İlaveten, “futbol sadece futbol değildir” minvalinde döktürüp, dünya futbol tarihinden misaller ile Amedspor-Fenerbahçe maçını mukayese edip, bir fırsat kaçırılmış olduğunu öne sürenlere de bakmayın. Evet, memleketi savaş alanına, bölgeyi kan gölüne döndürmüş olan mevcut muktedirler için Amedspor-Fenerbahçe maçı müthiş bir fırsattı. Kendilerini temize çekebilmeleri için bir fırsattı. Çoktan almaları gereken bir virajı şereflice dönebilmeleri için bir fırsattı. Yapmadılar. Yapabilecek kadar akıl, izan ve edep sahibi olmadıklarını zaten defalarca görmüştük. Bir defa daha ispatladılar.

Ama zaten dünkü maç, onların hallerini teşhir babından büyük bir hizmet yaptı. Başka şeylerin yanı sıra, o sebeple de Türkiye’nin tarihinde çok manalı bir yeri olacak. Ve elbette futbolun tarihinde de…

Türkiye’den bir beklentimiz olması için hâlâ bir sebebimiz var mı, şüpheliyim. Ama futboldan ümidinizi kesmeyin.