Hayal

7 Haziran seçimlerini nasıl gördüğümü özetledim. Elbette önümüzdeki bir iki aylık dönemde şartlar da, paralel olarak görüşlerim de değişebilir.

Tahmin yaptım, spekülasyon yaptım ama temennilerimi paylaşmadım. Şimdi de onu yapayım.

Bir sivil inisiyatifle, her seçim çevresinden yüzlerce, hatta binlerce bağımsız aday çıksa. Milletvekili olma iddiaları olmayan adaylar. Bir manifestoyla ahaliye, “eğer partilerden herhangi biri içinizi ısıtıyorsa mesele yok, ona oy verin ama öyle bir parti yoksa ‘filanca iktidara gelmesin’ diye gönlünüze uymayan bir partiye oy vermeyin, rastgele bir bağımsız adaya oy verin” dense…

Ne olur?

Eğer yeterince ses getirilebilirse, bence partilerin oylarında muazzam bir düşüş olur. Oy oranları çok değişir mi, emin değilim. Ama oylardan, oy oranlarından daha mühim bir şey var: Böyle bir inisiyatif gerçekleşir de, seçim kurullarının önünde adaylık kuyrukları oluşursa, daha o anda, AKP, CHP, MHP ve hatta HDP yan yana gelir. Böyle bir sivil inisiyatifin karşısında cepheleşirler. Bu da memlekette siyasetin halktan ne kadar kopuk olduğunu halka göstermek konusunda, sözünü ettiğim sivil inisiyatiften daha müessir olur. Seçim tartışmaları bambaşka alanlara kayar.

Bence çok işe yarar. Memleketin işine daha çok yarayacak pek az şey var bugünlerde…

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et