Karneler

Seçim olacak, partiler karne alacaklar. Memleketin en baba dersi, devlet-toplum ilişkilerinin yeniden düzenlenmesi. Hakkını teslim edelim, AKP bu derste ikide bir parmak kaldırıp, durmadan konuştu. Muhteva? Sıfır. Hasılat? Sıfır. Her seferinde, “örtmenim daha iyisini yapacaktım ama saçımı çektiler, başıma vurdular” filan diye sınıf arkadaşlarını, okul idaresini şikâyet ediyor. Pek dayak yemiş gibi görünmüyor ama, arkadaşlarının “yaptıksa biz yaptık, kime ne” diye kostaklanmalarına bakılırsa, teneffüste bir şeyler oluyor olabilir.

İdareden torpilli CHP, arada bir derse girdiğinde “Cumhuriyet, devletin meşruiyetinin kaynağını halkta arayan, vatandaşlarını da kulluktan kurtaran rejimdir” filan gibi parlak laflar ediyor. Ama biraz üstüne gidince, herkesi devletin kulu olarak gördüğünü anlıyorsunuz. Devletin meşruiyetinin yegâne kaynağı da Atatürk’ün dehası. “Böyle devlet anlayışı mı olur” diye üsteleseniz, soluğu mahkemede almanız işten değil.

MHP’ye göre zaten insan olan devletinin kuludur. Dolayısıyla derse devam etmeye bile lüzum görmüyor, devamsızlıktan çakacak.

Devlet toplum ilişkilerini yeniden düzenleme imtihanında on üstünden partilerin notları: AKP 3, CHP 1, MHP 0.

***

İnsanlık tarihinin her döneminde, her coğrafyada, nüfusların birbirinden farklı viteslerle büyümesi problemlere yol açtı. Kürt nüfusun diğerlerinden büyük bir vitesle büyümesi de istisna değil. Yani meselenin derindeki ana kaynaklarından en belirleyici olanı, belki de nüfus artışındaki vites farkı. Elbette yüzeye ulaşana kadar mesele de biçimden biçime giriyor. İkinci dersimiz, meselenin kendisine bir çözüm teklif etmekten geçtim, tezahürlerini içe sinecek şekilde paketlemek.

AKP uzun süre bu derse devam etmedi, ders saatlerinde “devlet-toplum ilişkileri” dersinin verildiği amfiye takıldı. Nihayet böyle olmayacağını anladığında, açılım filan diyerek dersi sabote etti.

CHP seksen yıl işe yaramamış ezberleri tekrarlayıp duruyor.

MHP öğretmenler kurulundaki öğretmenlerin bir bölümüne güveniyor. Onlardan gelecek notlarla façayı biraz düzeltebilir.

Sosyal barış projesinden alınan notlar: AKP 2, CHP 1, MHP 3.

***

Zenginleşme dersinden sekiz yıllık AKP iktidarı çaktı, tamam. Ama hiç değilse kendi kendine kriz çıkarmadı yani. CHP veya MHP iktidar olursa… Nuh nebiden kalma iktisat politikalarıyla, mesela Türkiye’yi içe kapatıp, yokluklara, kuyruklara mahkûm ederler mi bizi? Olur mu olur! AKP 2, CHP 0, MHP 0.

***

Âlemin içinde başı dik dolaşma konusunda Türkiye Türkiye olalı şu son sekiz yıldaki gibi zulüm görmedi. Toplum bu konuda o kadar baskılanmıştı ki, Sayın Erdoğan “van minut” deyince kendi sebep olduğu gazı kendi aldı bir nevi. Şimdi de elçi çekmek filan gibi dayılanmalar… AKP 1, tamam. Peki, CHP veya MHP’den ne beklenir? “Van minut” bile demeyecekti bunlar. İkisine de 0.

***

Beni ikna etmek kimsenin karnesini düzeltmez. Bana inanmayan, “bugün seçim olsa” filan yerine uygun sorular sorar, partilerin bu konularda kamuoyunda nasıl algılandığını ölçer, görür. Öyle cafcaflı raporlar hazırlamakla, partinin internet sayfasında yayınlamakla da algılar değiştirilmez.

Hal budur. Sıkıntı da şurada: Her seçimde sınıftaki öğrencilerden en az birinin mezun edilmesi gerekiyor. Oyunun şartı böyle. Eh, öğretmenler kurulunun önüne sadece yukarıdaki karneler gelince, işte bir iki dersin notuna bir iki puan eklemek, dört buçuğu beşe tamamlamak, kalan derslerden borçlu geçirmekten başka imkân kalmıyor.

Cemalettin N. TAŞCI