Kemerlerinizi Bağlayın

Hazır olun.

Eğer şimdiden başlamadıysa eli kulağındadır, “gördünüz işte siyaset çözüm üretemiyor” lafları birbiri ardına sıralanacak. Bir kısmı bildiğiniz şeyi tekrarlayacak: “Bu sistemle olmuyor işte…”

Ama daha tehlikelisi, “Erdoğansız olmuyor işte” teraneleri dolaşıma sürülecek. Davutoğlusu, Kılıçdaroğlusu, Bahçelisi, onca pohpohladığınız cici Demirtaşı… Hiçbiri problemi çözemedi. Memleket hükümetsiz kaldı işte. Yok, olmuyor. Erdoğan olmadan olmuyor.

Birileri bu lafları dolaşıma sokacak, birileri de satın alacak.

Ama birileri de pekâlâ düşünüyor ki, çözülmesi gereken en öncelikli problem Erdoğan’ın kendisi. Hükümet kurulamadıysa onun yüzünden mesela.

Sürükleniyor olduğumuz seçimi, memleket kan gölüne dönmüş olsa bile, görünen o ki, “Erdoğansız olmuyor” ile “Erdoğan var oldukça olmuyor” arasındaki gerilim biçimlendirecek. Erdoğan 7 Haziran’dan bu yana, bu süreci kötü yönetti. Ama diğerleri, bu safhadan sonra, daha kötü bir imtihan verebilirler. Seçimin derindeki gerilimini görünür hale getirirlerse, ahali Erdoğan’ı mesela Kılıçdaroğlu veya Bahçeli ile mukayese etmek zorunda bırakılırsa… İşler Erdoğan’ın istediği biçimde gelişebilir.

Ama eğer diğerleri bu tuzağa düşmezse…

Erdoğan’ın bu süreçten tek parça halinde çıkması mucize olur.

***

Daha önce demiş miydim, hatırlamıyorum. 1999 seçimlerinden önce, “seçmenin üçte biri yer değiştirecek” dedim. Demokrasi tarihinde görülmüş şey değil diye karşı çıkıldı. Seçmenin en az üçte biri yer değiştirdi. 2002’de “seçmenin yarısı yer değiştirecek” dedim. “Tamam, 99’da neyse de, bu kadar kısa sürede olmaz öyle şey” dendi. Seçmenin yarısından fazlası yer değiştirdi. 1946’dan beri memlekete vaziyet eden merkez sağ, siyasi haritadan silindi.

Şimdi kemerlerinizi bağlayın, Türkiye siyaseti keskin bir viraj daha almak üzere. “Altı ay içinde ne kadar seçmen yer değiştirebilir ki” demeyin. Elbette seçmenin üçte biri ölçeğinde bir yer değiştirme beklemiyorum ama partilerin oylarında beşer, onar puanlık oynamalar hiç ihtimal dışı değil.

Ve sandıktan ne çıkacağı, sahadaki oyuncuların performansına bağlı.