Kim Yapıyor Bu Gündemi?

Fizikçi Alan Sokal fizik alanına katkıları sayesinde değil, yazdığı tamamen zırva bir makale sayesinde meşhur oldu. Makalesini, bilimsel olduğunu iddia eden bir dergi yayınlamaya değer bulup yayınladı. Sokal, bu defa başka bir dergiye, bilimsel görünümlü makalesini ihbar eden bir yazı yazdı ve postmodern dergilerin standartlarının bilimsellikle alakası olmadığını anlattı. Yaptığı dâhice bir işti. Ama yaptığı işi açıklama sürecinde beni müthiş hayal kırıklığına uğratmıştı, şimdi teferruatına girmeyeyim.

Birkaç yıl önce birkaç MIT öğrencisi, Sokal’ınkine benzer bir iş yaptı ama onların yaptıkları fazla yankı bulmadı. Muhtemelen, bu defa bütün bir bilimsel literatür hakkında şüphe duymak gerekeceği için, herkes olup biteni görmezden gelmeyi tercih etti. Öğrencilerin yazdıkları bir bilgisayar programı alışılmadık bir iş yapıyor, bilimsel makale yazıyordu. Bir tür makale yazma robotu yapmışlardı yani. Önemli olanı şu ki, robotun yazdığı makaleler, bir yığın bilim insanının yazdığı bir yığın makaleyi yayınlanmaya değer bulmayan prestijli bilimsel dergiler tarafından yayınlanmaya değer bulunmuştu.

Bana öyle geliyor ki, MIT öğrencileri programlarının ilkel versiyonlarını medyamızda, çeşitli müstear isimlerle test ettiler. İlk yazdıkları programa, mesela, “Bizim oğlan bugün bisikletten düştü” diye bir cümle veriyorsunuz, robot bu cümleden, bu topraklarda yaşayan insanların adam olamayacaklarını bir defa daha ispatlayan, dört başı mamur bir makale çıkarıyor. Araya döşeniyor mesela, İslam’da bisiklet hakkında bir hüküm olmadığını, bu yüzden bisiklet sporunun İslam coğrafyasında gelişmediğini, çocuklarımızın bisiklet ile ilişkilerinin bu sebeple hep problemli olduğunu, filan. Bisiklet sporunun tarihi hakkında İnternet’te yer alan malzeme robotun işini kolaylaştırıyor elbette. Veya, öteki cenahtaki bir gazete için aynı robot, aynı cümleden yola çıkıp, eğer İslam Asr-ı Saadetteki gibi tatbik edilse kimsenin bisikletten düşmeyeceğini güzelce ispatlıyor.

Robotun biraz daha gelişmiş bir versiyonu, öyle zannediyorum, tetikleyici bir cümleye bile ihtiyaç hissetmiyor. Tarıyor İnternet’te gazetelerin sitelerini, mesela aylık enflasyon verileri açıklandığında ilgili haber ve yorumların frekansının yükseldiğini buluyor. Enflasyon yükseldiyse, memleketin adam olmayacağına dair bir makale yazıyor. Düştüyse, yine aynı neticeye, elbette başka yollardan ulaşıyor. Dünyanın her tarafında yaşanan bir problemden, mesela keneden yola çıkıp, bir gazetede iktidarın basiretsizliğini anlatıyor. Öteki gazetede Ak İktidarın yönettiği Türkiye’yi her bir musibetin nasıl teğet geçtiğini gösteriyor. Teğet geçtiğini söylemek artık imkânsızlaşmışsa, mesela keneden birkaç kişi ölmüşse, “TSK’nın yersiz müdahaleleri olmasaydı teğet geçecekti” diye veryansın ediyor.

Yani farklı gazetelerde farklı isimlerle gündemin bunaltıcılığından şikâyetler dile getirilmeye başladı diye heveslenmeyin. “Oh nihayet anladılar milletin gündeminin farklı olduğunu” filan diye ümitlenmeyin. Robotlar İnternet’te gazetelerin sitelerini tararken, gündemden şikâyet eden başka robot yazılarla karşılaştılar, o kadar. Çok geçmez, herkes aslına rücu eder.

Taşcı’nın notu: Yukarıdaki yazı TRMKY v.03 yazı robotu tarafından, Tarih = 4-5/07/09, Frekans = Üst-Orta, Uzunluk = Orta, Tematik Hedef = “Yüklenmeyin millete kardeşim, milletin günahı yok” parametreleriyle üretilmiştir.

Cemalettin N. TAŞCI