Kim Yaptı?

Siz terör örgütü olsanız…

Bir AVM’nin önünde veya bir toplu taşıma aracında eylem gerçekleştirmek varken ne diye Devlet mahallesinde, Parlamentonun, Başbakanlığın ve Genelkurmayın ortasında bir eylem planlarsınız? Toplumda dehşet yaratmaksa maksat, bir toplu taşıma aracı daha etkili olur. İlaveten öyle bir hedef için eylem planlamak ve neticelendirmek de daha kolaydır herhalde…

Cevap belli.

Terörün amacı ölenleri öldürmek değil, kim ölse olur. Terörün amacı, geride kalanlara mesaj vermek. Devlet mahallesinde askeri servis araçlarını patlatanlar, ahaliye, “sizi korumakla, güvenliğinizi temin etmekle vazifeli olanlar var ya, biz onları bile vururuz” demiş oldular. Bir toplu taşıma aracını uçursalardı, bir süre toplu taşıma araçlarına binmeye korkacaktınız.

Şimdi?

Şimdi gündelik hayat çok daha az etkilendi. Ama devlet çok büyük hasar gördü. Benim şahit olduğum dönemde benzerine rastlamadığım kadar büyük bir hasar…

***

Bunları yazmayacaktım. İki sebeple yazmadan duramadım.

1.

Maksat terör vasıtasıyla halkı korkutup Erdoğan’ın arkasında kilitlemek, bu hengâmeden bir Başkanlık çıkarmak olsa, böyle bir kasıtla iş içeriden tezgâhlanmış olsa, hedef Devlet mahallesi olmazdı. Bana öyle geliyor.

2.

“İşi PYD yaptı, yok TAK yaptı” filan diye kendi teröristini suçlama yarışına girmiş olanlara söyleyeyim: Hangisi yaptıysa, müthiş bir iş yaptı. Yani güya hedefe birilerini koymaya çalışıyorsunuz ama, hedefe koymaya çalıştığınız özneyi yüceltmekten başka bir iş yapmış olmuyorsunuz. Basit bir vatandaş olarak “eğer X Ankara’nın göbeğinde, Devlet mahallesinde böyle bir iş örgütleyebiliyorsa, ondan korkulur, çok müthiş bir gücü var” diye düşünürüm. O X’in yerine PYD’yi koyduğunuzda, PYD’ye zarar vermiş olmuyorsunuz yani, aksine propagandasını yapmış oluyorsunuz.

Bence Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık koltuklarından PYD propagandası yapmaya artık bir son verseniz iyi olur. Size istediğini yapabilecek güce sahip olan bir PYD’nin mevcudiyeti bizi korkutuyor. Devlet denen şeyin, sayenizde, PYD tarafından maskara edilebilir bir seviyeye inmiş olması yani… Anlıyor musunuz?

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et