Mankafa Belagati

Şey, kendisini alkışlamak üzere tutulmuş kalabalıkların karşısında çıkmış demiş ki, “tutturmuş bir Man Adası, herhalde bu mankafa olmaktan kaynaklanıyor.” Sonra da surat olması gereken o yerde, dâhiyane bir espri yapmış olduğunu zanneden 4-5 yaşındaki bir çocuğun hınzır mimikleri…

Yakıştı mı? Elcevap: Çok yakıştı. Tam da şeyden beklenebilecek bir belagat şaheseri. Zeka yaşını teşhir eden bir laf —lafa sayarsanız. Malzeme bu —ve malzemenin bu olduğu ta en baştan belliydi. Bunun oturduğu koltuklara odun oturtsaydık bunca yıl, odun yeşerirdi yani. Bunda —maşallah— milim değişme yok. Öyle bir odun.

Şey bizi şaşırtmadı ama şaşırtıcı olan bir şey var. Şeyin ücretli şeyleri, gördüğüm kadarıyla, bir “mankafa belagati” hikâyesi yazmaya tevessül etmediler. Neredeyse duymazdan geldiler diyebiliriz herhalde. İşte bu hal şaşırtıcı.

“Utandılar mı acaba” desen, mümkünü yok. Öyle bir hasletleri olmadığını defaatle ispatladılar. Bana öyle geliyor ki, şeyin bu ettiği lafın televizyon ekranları marifetiyle memleketin ücralarına ulaştığını düşünüp, soğuk soğuk terlediler. Çünkü ahalinin kendileri gibi olmadığını, bu lafı işittiğinde “oha, ne oluyoruz” diye yerlerinde şöyle bir huzursuzca kıpırdanacaklarını tahmin ettiler.

Nereden çıkarıyorum? Çünkü şeyin ücretli şeylerinden bir kaçını tanıyorum. Tasmalarını şeyin sarayının önüne bağlamadan önce, aha o ahalinin içindeyken daha, henüz hadım edilmeye rıza göstermedikleri dönemlerde, böyle bir lafı böyle eden birine karşı nasıl reaksiyon gösterirlerdi, biliyorlar.

Ama…

Bir de meselenin öteki yanı var.

Gördüğüm kadarıyla şeyin “mankafa belagatini” işitmezden gelen sadece şeyin şeyleri değil. Kendisine “mankafa” denen Kılıçdaroğlu da bunu duymazdan geldi.

İlk sorum şu: Adamın biri size alenen, herkesin ortasında “mankafa” dese, ne yaparsınız?

Bir soru daha: İsimleri unutun. Ortada iki adam var, biri diğerine “mankafa” diyor ve diğerinden ses çıkmıyor. O sırada birileri size diyor ki, “aha bunlardan biri bizim takımın santraforu olacak, hangisi olsun”. “Biz efendi takımız, öyle kalalım” filan diyorsanız bilmem ama eğer maçı almak istiyorsanız?

Bunu kendilerine sorduğumda CHP’liler bana diklenecekler, “ne yani bu ölçekte edepsizliğe karşı ne yapabilirdi” diye. Bilmiyorum ne yapabilirdi. Sahiden bilmiyorum. Ama o koltukta oturuyor olsaydım, bir reaksiyon gösterirdim.

Veya…

Bırakır giderdim.

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et