Moody’s ve Diğer Şeyler

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu düşürmüş.

Fevkalade düşmanca bir tutummuş. Öyleyse, demek ki, bugüne kadar dostça davranıyorlarmış. Nedense?

Ankara’nın göbeğinde bombalar patlıyordu, bütün dünya Erdoğan’a karşı bir olmuş, onu düşürmek için bu tür olaylar tezgâhlıyordu. Eh, şimdilerde olmuyor. Demek ki Erdoğan’dan artık —birkaç ay önceki kadar— nefret etmiyorlar.

Yok hayır, yine bombalar patlatmaya teşebbüs ediyorlar da, emniyet caydırıyor veya yakalıyor. E, o halde, vaktinde de yakalasalarmış.

***

Moody’s’i veya Ankara’nın göbeğinde bomba olup patlayanları meşru veya mazur görüyor değilim. İşaret etmeye çalıştığım husus şu: Erdoğan’ı dünyanın tekerine çomak soktuğu için bütün müesses nizamın hedefe yerleştirdiği masalının böyle defoları var. Bir yanda muazzam bir kudret sahibi özneler var ve fakat Erdoğan’a diş geçiremiyorlar. Bir yandan da o özneler ne kadar aptal olmalı ki, mermilerini böyle birer birer, en etkisiz olacak zamanlarda yakıyorlar. Mesela Ankara’nın göbeğinde bombalar patlatırken veya 15 Temmuz’da Erdoğan’a karşı darbe tezgâhlamışken bir yandan da kredi notunu düşürüvermiyorlar da, işte böyle, diğer her şey yoluna girmişken yapıyorlar.

“Ne yani” diyecek Hüseyin şimdi, “Erdoğan’dan nefret ettiklerine inanmıyor musun?” E, inanıyorum. Birçok kişi Erdoğan’dan nefret ediyordur. Ben de ediyorum mesela. Ben ayrıca Hillary’den ve Trump’tan da nefret ediyorum. Obama’dan da… Merkel’den de… Hadi ben etkisiz elemanım, Erdoğan da mesela Obama’dan nefret ediyordur. Putin’den, Merkel’den filan da… O kadar uzağa gitmeye lüzum yok, mesela Öcalan’dan da nefret ediyordur.

Eee?

Gül’den nefret edince, onu devre dışı bırakmak için teamülleri zorlayabiliyor. Ama mesela Öcalan’dan nefret edince… Olsa olsa tecrit edebiliyor, mesela bir suikast filan tezgâhlamıyor. Mesela Kürt şehirlerini bombalama işlerini Erdoğan’ın Öcalan’dan nefretiyle filan açıklamıyoruz, öyle değil mi? Veya PYD politikası konusundaki tercihleri?

***

Erdoğan’ın şeyinin kılları için üzücü haber ama Erdoğan kimsenin umurunda değil. Erdoğan’dan nefret edenlerin derdi bile Erdoğan değil. Asıl oyun Türkiye üzerine oynanıyor. Başarılı oluyor. Erdoğan’a rağmen değil, Erdoğan sayesinde…

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et