Müthiş Türkiye

Türk Tabipler Birliği hakkında ne düşünüyorum? Öteden beri düşündüklerimi düşünüyorum. Diğer —güya— meslek örgütleri hakkında ne düşünüyorsam onu düşünüyorum. Nazikçe söyleyecek olursam eğer, iyi şeyler düşünmüyorum. Şu son çıkışlarını gerekli ve saygıdeğer bulsam da, düşüncelerimi değiştirmem için kâfi değil. (Onların da umurundaydı…)

Ama…

17 yaşında gencecik bir kız, galiba Kilis’e atılan roketlerden biri yüzünden hayatını kaybetmiş. “Vay, Afrin’e harekâta karşı çıktın da, o kızcağızı öldürenlere neden karşı çıkmıyorsun” filan diye, akıl niyetine saydıkları şeyle, TTB’ye karşı taarruza geçmiş birileri.

Dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz.

Yahu siz nasıl bir gezegende yaşıyorsunuz? Bu kadarcık akılla hayatınızı nasıl idame ettiriyorsunuz? Kim bakıyor size? Çoraplarınızı kim giydiriyor, ayakkabılarınızı kim bağlıyor?

Kilis’e roketi kim attı, biliyor muyuz? Bildiğim kadarıyla bilmiyoruz. Ama sizin varsayımınızın doğru olduğunu, PKK’nın veya uzantılarının attığını kabul edelim. Ne yapmamız bekleniyor? “Atma ulan roketleri” diye bildiri mi yayınlayalım? Birileri öyle bildiriler yayınlarsa PKK “yahu bazı Türkleri incitmişiz, artık atmayalım roketleri” mi diyecek?

Teorik olarak da olsa, devlet bizim ulan. Yani bizim de… Devlete itirazımızı dile getirmek, “Afrin’de maceraya girme” demek, her birimizin mesuliyeti. PKK ise bizim değil. O bir terör örgütü. Zaten infiale yol açmak derdinde.

Kaldı ki, asıl mesele bu değil. “Devlete çıkıştın, PKK’ya da çıkış” demek, devlet ile PKK’yı eşitlemek demek. Aralarında bir mütekabiliyetin olduğunu varsaymak, ya devlete “sen de bir terör örgütünden ibaretsin” demek veya PKK’ya “sen de devletsin” demek. O kafatasınızın içinde çalışır bir doku olsaydı idrak etme ihtimaliniz vardı ki, asıl suçu siz işliyorsunuz.

E evet, devlet, Erdoğan’ın çetesinin mülküne geçmeden önce de bir terör örgütü gibi davranıyordu. Ve evet, PKK Afrin’de bir tür devlet kurdu. İyi de… Eğer doğru dürüst bir devletin olmasını istiyorsan, devleti bir terör örgütü olmaktan çıkarmak için çaba harcaman gerekiyor —terör örgütü gibi davranmasına itiraz etmekle veya en azından terör örgütünün mütekabili imiş gibi davranmaktan vazgeçmekle başlayabilirsin mesela. Sınırlarının güneyinde bir tür devlete karşı değil de bir terör örgütüne karşı dövüştüğünü iddia ediyorsan, örgüte devletmiş muamelesi yapmaman gerekiyor. Yoksa yarın yakana yapışır, başka bir devletin topraklarında işgalci olarak konumlarlar ordunu.

***

İnsan Türkiye’ye hayran olmadan edemiyor. Şuncacık şeyi akıl edemeyen ve her fırsatta papağan gibi “mütekabiliyet de mütekabiliyet” diye tekrarlamaktan usanmayan bir takım canlılara okuma yazma öğretmiş, ellerine klavye tutuşturmuş, filan. Bir de Köy Enstitüleri kapatılmasaymış… Neler olacakmış neler!

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et