Önder Sav

Önder Sav CHP’ye büyük hizmetlerde bulundu.

Kendisi de CHP’ye çok hizmet ettiğini düşünüyordur. Ama onun hizmet olarak gördükleri ile benim kastettiklerim herhalde aynı şeyler değildir. Benim açımdan en önemli hizmetlerinden biri, yıllarca CHP’nin paratoneri olmasıydı. Ahali partide yolunda gitmeyen her şeyin müsebbibi olarak onu gördü. Bütün husumet onda toplandı. Böylelikle parti fırtınaları hasar görmeden atlattı.

Bu parlak kariyeri, Kılıçdaroğlu’na müthiş bir fırsat sunarak tamamladı. CHP’liler kendisine şükran borçlular.

***

CHP’de olup bitenler, bazılarına göre yakışıksız işler. Anlaşılan o ki, koltuklar şöyle terbiyelice el değiştirsin, türbülansa meydan verilmesin isteniyor. Mecburen gerçekleşen değişimler sonrasında yapılan bayrak yarışı benzetmesini ciddiye alıyor anlaşılan birileri. Yorulan bayrağı arkadaşına devredecek. Başarısız olan başarısızlığın bedelini, sırf parti menfaati için kendisi ödeyecek. Filan.

Yok öyle bir dünya. Olmaması da fena bir şey değil.

Oedipus tragedyasından da biliyoruz ki, babasını öldürmeyen kral olamaz. Önder Sav öldürülen baba rolünü üstlendi. Üstelik sadece öldürülen bir baba değil, öldürüldüğünde bütün dertlerin sona ereceği, kötü bir baba… Dahası, öyle efendice gitmeyip dövüşerek kaybederek, Sav Kılıçdaroğlu’na bir zafer hediye etti. CHP’de yaşananlar cici çocukların nezih hayallerini incitmiş görünüyor. Ama kahraman yaratmanın nezih bir metodu da henüz keşfedilmedi.

Yıllarca kimsenin hakkından gelemediği kötü kralı öldüren Kılıçdaroğlu, artık kral olabilir. Lazım şartlar ikmal oldu. Yeter şartları tamamlayıp tamamlayamayacağını göreceğiz.

Babasının sözünden çıkmayan, babasının dükkânında tezgâhtarlık yapan bir delikanlıya kızınızı vermezsiniz. Siz vermeye yanaşsanız, kızınız varmaya yanaşmaz. Ahali de Önder Sav’ın Genel Başkan yaptığı Kılıçdaroğlu’na reyini vermeyecekti. Kılıçdaroğlu’nun en azından hissedar olması gerekiyordu. O fazlasını yaptı, dükkâna el koydu. Lazım şart dediğim bu.

Yeter şart ise herhalde malum. Dükkânı işletebileceğini, kızınıza sizin layık gördüğünüz hayatı yaşatabilecek kazancı sağlayabileceğini umdurması gerekiyor.

***

Ha, bir de bundan sonrası için bir kötü adam lazım. Yapılacak hataları ahalinin kendisine fatura edebileceği bir aktör. Ama o zaten hazırda var. Eğer fahiş hatalar yapılmaz da suyun kendi mecrasında akmasına mani olunmazsa, bundan böyle her iyi şey Kılıçdaroğlu’ndan, her fenalık da Gürsel Tekin’den bilinecektir.

Önder Sav CHP’ye çok başka, çok daha mühim hizmetleri olduğunu düşünüyordur muhtemelen. Ama onların hiçbiri, yukarıda dediklerimin yerini tutamaz. Önder Savlar, sistemin işleyebilmesi için elzemdir. Esas oğlan olmasa da oyun devam edebilir. Ama Önder Savlar olmazsa, etmez.

Cemalettin N. TAŞCI