Seçimi Kazanma Formülü

Her seçimden önce, her yerde yaşanan tuhaflıklara son mahalli seçimlerden önce Eskişehir’de de şahit oldum. Geçmiş seçim neticelerinin teferruatlı analizlerine yaslanıp gelecek seçim sonucunu bilenler mi ararsınız, elinde seçim kazanmanın şaşmaz formülüyle dolaşanlar mı? Mesela bir ara bir rapor dolaşmaya başladı. Obama’nın kampanyasında İnternetten nasıl faydalandığını abartarak anlatıyor, İnterneti böyle kullananın seçimi kaybetmeyeceğini ima ediyordu.

Yakın arkadaşlarım için ben de teferruatlı bir rapor hazırladım. McCain’in İnterneti nasıl kullandığını özetledikten sonra, İnternet kullananın seçimi kazanamayacağını iddia eden bir rapordu bu. Eğlenmek içindi elbette. Ama bir yandan da, özellikle seçim öncesinde iyice yaygınlaşan ve azgınlaşan bir zihinsel koda karşı defansif bir tedbirdi de… Kendi aklımı korumak için yaptığım bir şey.

***

Vaktin birinde, kaderinde istikbalin başbakanı olmak yazılı olduğundan hiç şüphe duymayan bir zat-ı muhterem, “ben siyasetin bütün inceliklerini bilirim, siyasi fikirlerinize ihtiyacım yok” demişti. “Siz bana mesela sağlık, eğitim, işsizlik gibi meselelerin nasıl çözüleceğine dair beşer altışar sayfalık raporlar hazırlayın. Ama altı sayfayı geçmesin bak, daha uzun raporları okumam.” Yanında başlarını onaylar bir tarzda sallayan mebuslar da vardı.

“Siz işsizliğin çözülebileceğini mi düşünüyorsunuz?” diye sordum. Sorumu çok yadırgadılar. Elbette çözülebilirdi. Peki, mevcut iktidar neden çözmüyordu? Çünkü formülü bilmiyorlardı. O halde bize şöyle birkaç yüz bin dolar verseler, biz de altı sayfada çözüversek… Yok, aslında çözmek istemiyorlardı. Neden istemesinler? Öyle işte…

***

CHP hafta sonu, memleketin bir yığın mühim insanını bir araya topladı. Bir tür arama konferansı düzenledi. Umarım seçim kazanma formülü aramamışlardır. Eğer böyle arama konferanslarıyla filan seçim kazanmanın formülü bulunabiliyor olsaydı, sekiz-on kişi bir araya gelir, parti kurar, seçim kazanıp iktidar olurdu.

Umarım işsizliği çözmenin formülünü de aramamışlardır. Eğer işsizlik böyle çözülebiliyor olsaydı, dünyanın hiçbir ülkesinde işsizlik diye bir şey kalmazdı.

***

Umarım diyorum ama bir yandan da neredeyse eminim ki, CHP’lilerin önemli bir bölümü için bu toplantının yegâne amacı seçim kazanma formülünü tespit etmektir. Daha doğrusu, her biri zaten formülü biliyordur da, diğerlerini ikna edemiyordur. Ortak akıl filan adı altında, kendi formülünü sokuşturmayı hayal ediyordur.

Neredeyse eminim ki böyledir. CHP’nin seçim kazanamaması için başka bir şeye de lüzum yok. Bu zihinsel kod hâkimken, seçim kazanmak ham hayal.

Cemalettin N. TAŞCI