Tezgâh

Muhalefeti eleştirmek içimden gelmiyor. Ama…

12 yıldır, kuş uçsa, rüzgar esse hakkında söyleyecek bir lafı olan, lafını —ne yazık ki— kıymetli bir şey zannedip bizden esirgemeyen Erdoğan, İhsanoğlu’nun adaylığı hakkında dişe dokunur bir laf etmedi. “N’oluyo, korktun mu?” demek gerekmiyordu ama bu tuhaflığı vatandaşa göstermek, Erdoğan’ın dengesinin bozulduğunun bir delili olarak işaret etmek gerekiyordu.

Daha aday açıklama esnasında zırvalayan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin, süreci makul bir şekilde götüremeyeceklerini tahmin ediyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Böyle bir fırsatı değerlendiremeyeceklerini düşünemezdim. Neticede, “Erdoğan sarsıldı galiba” algısının oluşabileceği şartlarda, “Erdoğan İhsanoğlu’nu ciddiye bile almadı” algısı zuhur etti.

Dolayısıyla ben de tahminlerimi revize etmek zorundayım: Ben Erdoğan olsam adaylığımı koyar, ilk turda da çatır çatır seçimi alırım.

***

Size bir düşünce deneyi…

Elbette kimse temenni etmez ama, diyelim 5 Temmuz günü IŞİD, Konsolosu vahşice öldürürse, infazın görüntülerini de İnternet’ten yayınlarsa, normal bir ülkede faturanın kime çıkması gerekir?

Rivayete göre Normandiya çıkarmasından sonra gazetecinin biri Eisenhower’e “zafer kimin” diye sormuş. O da “çıkarma başarısız olsaydı kimi asacaktınız” diye soruyla cevap vermiş. Kimseyi asmayalım, eyvallah. Ama işler yolunda gittiğinde kim alkışlanıyorsa, Musul’da memleketin Konsolosu teröristlerin eline düştüğünde de hesabı onun vermesi icap eder.

Memlekette öyle olmuyor. Çünkü…

5 Temmuz günü Konsolos ve diğer rehineler serbest bırakılırsa, Erdoğan bir zafer kazanmış, rehineleri kurtarmış olacak. E peki, olsun. Yaşanan bunca rezilliği, o insanların canı kurtulduğu için unutalım, filan. Ama tersi olursa… Bu muhalefetle şöyle olacak: Uluslararası bir komplo var. Erdoğan’ın önünü kesmek için vahşi bir plan kurdular. Ahali de, bu komployu boşa çıkarmak için Erdoğan’ı desteklemeli…

***

Size bir başka düşünce deneyi…

Eğer bu Erdoğan’ın karşısına, mesela bugün, Musul Konsolosu IŞİD’in elinde rehinken, altmış yaşlarında bir Demirel çıksa… Erdoğan kaç gün dayanır? O koltukta oturmayı kaç gün sürdürebilir?

Erdoğan matah biri değil. Ama karşısındakiler felaket.

İnsanın aklına ister istemez geliyor, İhsanoğlu’nun icadı, lansmanı, arkasından gelen beceriksizlikler filan, Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı yapmak için kurulmuş, benim farkında olmadığım bir tezgâhın adımları da…

Yok canım, daha neler…