Trabzonlulara Kolay Gele

Bu işler nasıl yürüyor, bilmeyenler de bilsin diye…

Süleyman Soylu’yu, DYP Genel Başkanı olduğu dönemden tanırım. Akıllı adamdır. Gelecek vaat eden biriydi. Memleketin siyasi konjonktürü manasız virajlar aldı, Soylu dışarıda kaldı.

Bu seçimde AKP Trabzon milletvekili adayı oldu. Daha ilk gün ortaya çıktı ki, Soylu Fenerbahçe kongre üyesiymiş. “Yazık,” dedim kendi kendime.

Sonra Soylu, kendisinden beklenebilecek en akıllıca hamleyi yaptı, AKP’nin Kürtlere karşı en şahini olarak temayüz etti.

Netice şu: Trabzonlular Soylu’ya destek verirlerse Fenerbahçeliler sevinecek, vermezlerse Kürtler. Soylu Türkiye ortalamasına göre başarı sayılabilecek bir oy oranıyla seçilirse, Trabzonlular bir Fenerbahçe kongre üyesini seçmiş olacaklar. Fenerbahçe düşmanlıkları hikâye olacak. Eğer oy oranı düşük olursa, Kürtlere karşı cansiperane bir savaş sürdüren Soylu’yu desteklememiş olacaklar. Kürt karşıtlıkları hikâye olacak.

Trabzonlulara kolay gelsin.

***

Demirtaş hedefe Soylu’yu koyarak, ikide bir Soylu hakkında laf ederek, Soylu’nun ekmeğine yağ sürüyor. Tuzağa düşmüş olabilir. Kendisini AKP Başkan Yardımcısına eşitlemek akıllıca görünmüyor.

Ama…

Onun da, benim bilmediğim, aklımın ermediği başka bir hesabı olabilir. Bu işler böyle…

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et