TRT Diye Bir Şey

Anladığım kadarıyla Demirtaş TRT’nin Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tutumundan şikâyetçi olmuş. TRT’nin Genel Müdürlüğü makamını işgal eden zat gürlemiş: “Kendilerini yarışta daha şimdiden mağlup görenlerin, bizim üzerimizden mazeret üretme kurnazlığına başvurması milletimiz tarafından yakından izlenmektedir.”

Yerseniz, işbu zat, tarafsız olması gereken bir kurumun yöneticisi. Mide bulandırıcılığın bu kadarı hakkında ne denebilir?

***

İsterseniz bir an tasavvur etmeye çalışın, mesela Anayasa Mahkemesi veya Genelkurmay Başkanı Erdoğan’ı kastederek böyle bir açıklama yapsaydı, şimdi ne kıyametler kopardı. Ben de ne kıyametler koparırdım. “Kardeşim çıkarın cüppenizi veya üniformanızı, sahaya inecekseniz öyle inin” filan derdim.

Ne demek “kendilerini yarışta daha şimdiden mağlup görenler” filan? Sen kimsin? Aralarında taraf olamayacağın üç adayın birinin (veya çoğul konuştuğuna göre, bir ihtimal, ikisinin) kendilerini yarışta mağlup gördüğü kanaatini hangi hakla dile getirirsin? Paçan sıkıyorsa, istifa et, git Erdoğan’ın kampanyasını yapan ekibe katılmaya çalış bakalım, bu akılarla, seni aralarına alıyorlar mı?

Malum, İslam’a göre, bir varlığın mesul olabilmesi için akıl sahibi olması lazım. Eh ahlaken bu ölçüde mesuliyetsizliğin zaten başka açıklamasını bulmak da müşkül.

Yuh yani.