7 Haziran’da Ne Olacak?

Elimde kırık dökük anket verileri, önümde 2011 Genel Seçim ve 2014 Mahalli Seçim neticeleri, muhtelif yerlerde yaptığım bölük pörçük gözlemler, 7 Haziran’da ne olabileceği sorusuyla iki gündür boğuşuyorum.

İki tane kabulüm var: (a) Dört partinin dışında kalan partiler en az 6-7 puan alacaklar ve (b) MHP 2014 Mahalli Seçiminde aldığı yüzde 15’in üzerine 3 veya 4 puan koyacak. Bu durumda, AKP, CHP ve HDP’nin paylaşacağı pasta 75 puandan ibaret. Bu şartlarda HDP’nin barajı geçmesi, AKP ve CHP’nin yüzde 65’i paylaşması manasına geliyor. Demek ki, AKP yüzde 40 alırsa, CHP yüzde 25’te kalacak. Yani 2014’ün gerisinde… CHP 2014’ü yakalarsa, AKP 37 civarına düşecek.

Bana ikisi de çok mümkün görünmüyor. Dolayısıyla HDP’nin barajı geçemeyeceğini, üstelik öyle sınırda kalarak filan da değil, en çok yüzde 8 alarak baraja takılacağını düşünüyorum.

Ama anketler öyle söylemiyor. Daha mühimi, AKP’liler ve gazeteci niyetine besledikleri mahlukat öyle bir panik sergiliyorlar ki, “yanılıyor olmalıyım” diye düşünüyorum.

Bu hesapça, il bazında eğilimler üzerinden birkaç simülasyon yaptım. İkisini makul buldum.

Birinci senaryoda, AKP 39,5, CHP 26,0, MHP 18,5 ve HDP 10,0 puan alacak. Sandalyeler AKP 248, CHP 141, MHP 103 ve HDP 58 şeklinde dağılacak.

İkinci senaryoda AKP 40,5, CHP 27,5, MHP 18,0 ve HDP 9,0 puan alacak. Sandalyeler AKP 293, CHP 152, MHP 105 şeklinde dağılacak.

***

Bundan sonrasının anketlerle, rakamlarla, gözlemlerle alakası yok. Sadece spekülasyon…

2014 Mahalli Seçimlerinde elde ettiği neticenin üzerine MHP 3-4 puan koyarsa, şaşırtıcı olmaz. Neticede 2014’teki bir mahalli seçimdi ve mahalli seçimlerde iktidar lehine bir kayıklık olur. Ayrıca seçimin esas faktörlerinden birinin HDP olması, MHP’yi tahkim eder. Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde MHP, muhalefet bloğunun içinde momentumu da ele geçirmişti. Ve saire…

CHP’nin 2014 Mahalli Seçimlerinde elde ettiği neticeden geri düşmesi için makul bir sebep göremiyorum. CHP’ye rey verebilecek seçmenler, uzun bir aradan sonra ilk defa bir şeylerin değişebileceği duygusunu hissettiler. Partinin mahalli seçimlerdeki en ciddi handikaplarından biri Alevici bir görüntü vermesiydi. Ön seçim gibi gösteriler bu görüntüyü kırdı. CHP yüzde 28’in altına düşerse şaşıracağım. 32’yi bulursa şaşırmayacağım.

HDP’nin yüzde 8’in altına düşmeyeceği hususunda herhalde hepimiz mutabıkız. Bu durumda, eğer küçük partiler de yüzde 7 oy alırsa… AKP’ye kala kala 35 puan kalıyor. Yani son Mahalli Seçimdeki oyunun on puan gerisine düşmesi gerekiyor. Normal şartlarda beklediğim bir netice değil. Ama 2014’teki yüzde 46 için bütün cephanelerin yakılması, Erdoğan’ın sesini kaybetmesi filan gerekmişti.

Bir şey daha var ayrıca… Konya’da son genel seçime kıyasla AKP’nin en az 4-5 puan gerilediğine dair güvenilir bilgiler var. Konya Davutoğlu’nun memleketi ve seçim bölgesi. Başbakan seçecek olmak bile gerilemeyi durduramıyorsa, Kayseri’nin, Manisa’nın, Bursa’nın hali anlaşılmaz olmaktan çıkıyor.

Dahası…

Her on seçmenden üçü üç büyük ilde rey kullanacak. Hiçbirinde seçim havası yok henüz. Seçime üç hafta kalmışken… Normal şartlarda seçim atmosferinin düşüklüğü, iktidar partilerin lehine olur. Ne de olsa mevcut olanı değiştirmek muhalefetin işi… Lakin, öte yandan, AKP bugüne kadar hep atmosferi yükselterek pozisyonunu tahkim edegeldi. Yani AKP “normal” bir iktidar değil. Muhalefete muhalefet ederek seçim kazandı bugüne kadar.

Neyse…

Az kaldı, göreceğiz bakalım.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et