Almanya Bizi Nasıl Kıskanmasın!

AKP’nin ve reisinin müthiş performansını görmezden gelmekten bıkmayan münafıklar ne diyecek bilemiyorum ama sizi keskin gerçeklikle tanıştırmak istiyorum.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında Türkiye’de yüz bin kişiye düşen tutuklu sayısı World Prison Brief’in verilerine göre, sadece zavallı bir 85’miş. İktidar olup muktedir olamadıkları ilk yıllardaki hafif bir gerilemenin ardından, ipleri ele geçirmelerini müteakip, dünyayı kıskandıracak bir performans sergilemişler —aşağıdaki grafikte görülüyor.

Bilhassa 2014 yılından sonraki dudak uçuklatıcı performansa dikkatinizi çekerim. Neticede, sadece 18 yılda gerçekleştirilmiş, yüzde dört yüzlük müthiş bir büyümeden söz ediyoruz.

Elbette daha kat edilecek uzun bir mesafe var. Aşağıda, aynı sitenin 2020 verilerine göre dünya sıralamasını görüyorsunuz —nüfusu bir milyondan düşük ada devletleri grafikte yok.

Türkiye’miz, gördüğünüz gibi, 13. sıraya yükselmiş durumda ve mevcut performans sürdürüldüğü takdirde, birkaç yıl içinde altıncılığa ulaşması işten bile değil.

Kim tutar seni Reis! Durmak yok, yola devam. Benim ömrümden alıp sana versinler. Bir yüz yıl iktidarda kalsan var ya, nüfusun tamamını kodesle tanıştırman hayal değil.

Etiketler: