Şeker Bayramı Kimin Bayramı?

Simon Sinek The Infinite Game adlı kitabının başlarında bir hatırasını paylaşıyor. Sinek’i, Microsoft bünyesindeki bir çalıştaya konuşmacı olarak davet ediyorlar. Çalıştayda sunuş yapan Microsoft temsilcilerinin büyük çoğunluğunun, sunuşlarının önemli bir bölümünü Apple’ı nasıl yenecekleri mevzuuna tahsis ettiklerini gözlemliyor Sinek. Bir süre sonra Apple’da benzer bir çalıştaya davet ediliyor. Oradaki sunuşlarda Microsoft hiç mevzu olmuyor.

Hikâyenin teferruatı da var. Microsoft çalıştayı sonrasında Sinek’a Microsoft’un yeni ürünü Zune hediye ediyorlar. Ben her ikisini de bilmiyorum ama Sinek’a göre Zune, Apple’daki muadili iPod’dan çok daha başarılı. Bu gözlemini Apple çalıştayı sonrası üst düzey bir Apple yöneticisiyle paylaşıyor. O da “hiç şüphem yok, haklısınız” diyor. Hepsi o kadar. Sonra, çok geçmeden akıllı telefonlar piyasaya sürülüyor ve Zune da iPod ile birlikte tarih oluyor.

Sinek bu hatırasını, Microsoft’un sonlu, Apple’ın ise sonsuz bir oyun oynandığı kabullerinin bir göstergesi olarak paylaşıyor. Meseleyi kendi terimlerime taşımaya çalışayım. Mağlup yaratmadan kazanmak da mümkündür. Neticede kaybedenler hep olur ama oyunu, gözünüze kestirdiğiniz bir takım şeytanların kaybetmesini sağlamak üzerine kurmamak mümkündür. Kazancınızı başkalarının kaybı üzerine inşa etmemek…

***

Bugün, inananlar için Ramazan Bayramı. İnanmayan biriyseniz, sizin için bayram bile değil —yılın diğer günlerinden bir farkı, bir özelliği yok. Ama… Böyle bakınca kimse için Şeker Bayramı değil. Kimse için…

Kimse için?

Bazıları için ısrarla ve inatla Şeker Bayramı. Kimler için? Kendisi bir şey kazanmayacak olsa da, bu günleri Ramazan Bayramı olarak kutlayanların kaybetmesine kilitlenmiş birileri için. Kendisi bir bayram kazanmış olmayacak ama ne gam, ötekiler bayramlarını kaybetsinler, kâfi.

Türkiye’de, uzun süredir, kendisi bir şey kazanma ihtimalini çoktan rafa kaldırmış, artık bir oyunu kazanma, oyunda bir raundu kazanma ihtimali olduğundan ümidini çoktan kesmiş, bütün varlığını başkasının bir şeyler kaybetmesine adamış olanlar birbirleri ile dövüşüp duruyorlar. Her iki tarafın da kendince, kendilerine akıllıca görünen dayanakları da var.

Ama işte…

Birisi iPhone yapacak, hepimiz iyot gibi açıkta kalacağız. Hepimiz kaybedeceğiz.

İnananların Ramazan Bayramı mübarek olsun, ne diyeyim!

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et