CHP’nin Sessizliği

Mahalli seçimlere iki ay kaldı. Günün mana ve ehemmiyetine uygun olarak, kısa bir değerlendirme yapmakta fayda var.

Görünen o ki, muhalefet cephesinde yine, yeniden bir iyimserlik peyda oldu. İyimserlik iyidir, nasıl —hangi malzemeden— imal ediliyor olduğu hakkında bir fikrim olmasa da, iyimserliğin imal ediliyor olmasından memnunum yani.

Ama…

Eğer iktidar cenahının dağınıklığından kaynaklanıyorsa bu iyimserlik, diyeceklerim var. İktidar cenahı dağınık, fevkalade dağınık, eyvallah. Ama her seçim öncesinde öyle oluyor. Çünkü ortada bir parti yok, bir adam var. Ve parti kisvesiyle ortada salınan şeyin mensupları, her seçim öncesinde şimdiki gibi oluyorlar. Sonra adam sahneye çıkıyor ve… Dağınıklık da ortadan kalkıyor. Yani seçime, iktidar cenahındaki mevcut dağınıklıkla gitmeyeceğiz —büyük ihtimalle.

Eğer fiyatlardan filan medet umuluyorsa, daha beter. Pazarda, markette yaşananlar, normal şartlarda bir iktidarı önüne katıp götürür, itirazım yok. Ama eğer makul bir seçenek varsa. Türkiye’de iktidar blokunun arkasında hizalanmış kesimler için CHP makul bir seçenek değil.

Neden değil?

Görüyorsunuz işte. Siyaseti çuvallamış bir CHP, problemine siyasetsizleşerek çare bulmaya çalışıyor —çuvallamayacak bir siyaset inşa etmeye çalışarak değil. Bir nevi, “seçim siyasi faaliyet değil” diyen Yıldırım’ı teyit edercesine.

Thomas More Londra Kulesine tıkıldığında, kendisinden, VIII. Henry’nin boşanmasına onay vermesi isteniyordu. Sevenlerinin onca ısrarına rağmen vermedi. Rivayet odur ki, o tarihlerde “Thomas More’un sessizliği, bütün Avrupa şehirlerinde, kulakları sağır edecek biçimde çınlıyor” deniyordu. CHP’nin sessizliği pek öyle bir sessizlik de değil. Daha çok, kuzuların sessizliğini andırıyor.

***

Daha önceki kanaatim hâlâ geçerli, bu seçim CHP’yi cezalandırma seçimi olacak. Eğer ittifaklar olmasaydı, CHP ile birlikte AKP’nin de ciddi kayıpları olabilir ve hem MHP ve hem de İyi Parti cezalandırma araçları olarak oylarını artırabilirlerdi. İttifaklar var ve bu imkân da elinden alındı ahalinin. Bu şartlarda ne olur, tahmin etmek fevkalade müşkül.

Politik•a•politik sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin