Compiegne Vagonu ve 24 Şubat

Birinci Dünya Savaşı sonunda Almanya’nın aşağılandığı anlaşma Compiegne ormanında bir vagonda imzalanmış, bahse konu olan vagon daha sonra müzeye kaldırılmıştı. Hitler Fransa’nın sırtını yere getirdiğinde, aynı vagonu müzeden çıkarttırmış, 11 Kasım 1918’te bulunduğu yere taşıtmış, Fransa’nın teslim anlaşmasını o vagonda imzalatmıştı.

Sembolizmse sembolizm.

Ukrayna’nın Moskova yörüngesinden çıkıp Batı nebulasına karışma iradesi yeni bir şey değil —iyi, doğru ve/veya mümkün olup olmadığı başka bir hadise. Viktor Yanukoviç 2010’da, halkın “Moskova’dan değil Kiev’den yönetilmek istiyoruz” taleplerine sağır olmadığı iddiasıyla Cumhurbaşkanlığına gelmişti. 2013’e gelindiğinde vaatlerini yerine getiremeyeceğini anlamış, koltuğu efendice terk edemeyecek kadar da kirlenmişti. Sırtını Moskova’ya dayamaktan gayrı bir şansı kalmamıştı. Ukrayna’nın Gezi’si olan Euromaidan kalkışması 2013 Kasımında başladı. Yıl 2014’e döndüğünde Yanukoviç’in polisleri, silahsız gençlere silahla müdahale edecek kadar gözlerini karartmışlardı. Olaylar 2014 Şubat sonlarına kadar ivmelenerek gelişti.

Ve…

Yanukoviç 21 Şubat’ta Moskova’ya kaçmak zorunda kaldı. Meydandaki direniş, parlamento talepleri onaylayana kadar, yani 24 Şubat 2014 gününün erken saatlerine kadar sürdü.

Putin’in Ukrayna’ya müdahale için tam da 24 Şubat tarihini seçmesi pek de tesadüf olmayabilir yani. Müdahale öncesindeki o manasız vakit geçirme sürecinin belki de biricik sebebi, “siz beni bir 24 Şubat günü kovmuştunuz, bir başka 24 Şubatta geri geldim” deme kastı taşıyor olabilir.

Haklıysam, eğer Putin hücumu kasten tam da 24 Şubat’ta başlatmak için o tarihe kadar top çevirmişse…

Birincisi, ortada aklı başında bir Rusya devleti, bir Rus devlet aklı kalmadığını, tastamam bir Hitler muadiliyle baş başa olduğumuzu söyleyebiliriz.

İkincisi… Bu denk gelme hadisesinin kimsenin dikkatini çekmemiş olmasına yaslanarak diyebiliriz ki, sembolizmden medet umanların devri dolmuş. Putin gibiler kendi tenhalarında yalnızlar artık.

İkinci Dünya Savaşının sonlarına doğru, Almanya’nın Fransa topraklarını terk etmesinden önce, Compiegne vagonu, bilinmeyen birileri tarafından imha edilmişti. Muhtemelen Almanlar, kaybedecekleri savaşı bitirecek anlaşmaların aynı vagonda kendilerine dikte edilmesi ihtimalini ortadan kaldırmak için yapmışlardı bu işi. Putin’in takvimden 24 Şubatı çıkarma şansı da yok.