Emekli Amiralleri N’apsak?

Emekli amiraller bir bildiri yayınlamış, malumunuz. AKP cenahı gürlemiş, “vay darbeciler, darbe seviciler” filan makamında… Karşı cenahta da “yine bir mağduriyet buldular” edebiyatı… Ve Bahçeli de topa tam kendisinden beklenen yerden girmiş: “Derhal rütbeleri sökülsün, emeklilik hakları ellerinden alınsın”. Bir yandan da soruşturma başlatılmış.

Filan.

Birkaç gün geri sarıp oradan başlayayım. Gergerlioğlu tutuklanmasını bir tür gösteriye dönüştürmüş ve iktidara yakın birileri bu işten fena halde rahatsızlık duymuşlar. Hani Gergerlioğlu’na biraz sempati duyacak gibi imişler ve fakat bu gösteri atmosferi midelerini bulandırmış. Yani haklılar tabi, başlarına geleni bir tür gösteri haline dönüştüren kimseye şahit olmadıydı bu topraklar, ilk defa oluyor. Siz de şahitsiniz değil mi, mesela Erdoğan’ın konforlu hapishane hayatından hiç gösteri üretilmedi. Veya Süleyman’ın emniyet güçlerini ziyaretlerinden mesela gösteri üretilmiyor. Veya… Uf saymakla bitecek şey değil, geçelim.

Derken, bunların tartışıldığı ortamda adam çıkıp dedi ki, sahiden bakın utanmadan dedi ki, “ama partiye AKP diyorlar, utanmadan”. Böyle dedi ya adam. O böyle deyince, benim mideme kramplar girdi. Düşündüm işbu AKP denen sürünün mağduriyetini, kendimi onların yerine koydum. Katlanılır şey değil. Düşünsenize partinize AKP diyorlar. Siz sadece hakaret ediyorsunuz rakiplerinize, terörist diyorsunuz, hapse atıyorsunuz, temel haklarından mahrum bırakıyorsunuz, hepsi o kadarcık. Ama onlar öyle mi? Partinize AKP diyorlar.

Demem o ki, bu rezillerin kendilerini mağdur hissetmeleri için sizin şöyle veya böyle yapmanıza ihtiyaçları yok. Aklınıza gelmeyecek şeylerden mağduriyet damıtabilecek kabiliyetleri var. Bir tek bu işe kabiliyetleri var. Ona da müthiş bir kabiliyetleri var. Dolayısıyla “yahu şunlara mağduriyet çıkarmayın” geyiklerinin bir manası yok, boşuna çenenizi yormayın.

Dahası…

Emekli amirallerin darbe tehdidi filan olamayacağını herkes bilir. Üzerine basarak tekrarlayayım, herkes bilir. AKP’ye oy verenler de bilir. İnanmıyorsanız üçüyle beşiyle bir sohbet edin, göreceksiniz, biliyorlar. Ama birileri, “ulan emekli amirallerin, generallerin darbe tehdidi olamayacağını bile idrak edemeyen bir kalabalık var, bu sefiller de onlara oynuyorlar” diyor ya, o kalabalık “vay sen beni böyle mi bildin, ipler senin eline geçerse bana kim bilir neler yaparsın” diyerek… Neyse yıllardır tekrarlayıp duruyorum, bir defa daha cümleyi tamamlamaya lüzum yok.

Yani ki…

Buradan bir mağduriyet filan çıkmaz. Çıkabilecek olan her neyse, onun toplumda bir karşılığı yok. Bahçeli meczubunun da bir karşılığı yok. Oyun başka yerde ve orada da oyuncu yok.