Top Politikada… Yine Taca Çıktı…

T24’te arka arkaya iki haber: Birincide Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu’na açtığı tazminat davası, ikincisi Bahçeli’nin “HDP’yi kapatın yoksa ben yapacağımı bilirim” tehdidi…

Başlıklar kâfi, içlerine bakmaya lüzum yok.

Ne görüyoruz?

Kendilerine politikacı diyen, birileri tarafından ahaliye politika ustası olarak kakalanan, her dediklerinin arkasında derin manalar aranan iki soytarı, politika alanındaki topları hukuk alanına ittirmeye çalışıyorlar. Çünkü top politika alanında kaldığı sürece, onu doğru dürüst tepecek kabiliyetleri yok.

Bugün bu iki haberin tesadüfen bir haber sitesinde arka arkaya gelmesinden ibaret bir durum olsa dert değildi. Ama öyle olmadığını, esasen uzun süredir iktidar blokundaki bütün oyuncuların, bütün topları politika alanının dışına çıkarmaya çalıştıklarını biliyorsunuz, biliyoruz. Medyanın, emniyet güçlerinin, hukukun alanına… Nereye olursa oraya. Yeter ki politika alanında kalmasın. Kaldığında, Erdoğan ve Bahçeli denen zavallıların, işkilli Süleymanlarının ve yekûn aparatlarının ne kadar zavallı oldukları gizlenemez bir biçimde aşikâr oluyor.

Bütün bunlar dert olmayabilirdi. Eğer bu zavallıların rakibi konumunda olanlar, “ulan biz onlarca yıl boyunca oyunu tam da böyle oynadıydık, meğer ne kadar adice bir şeymiş yaptığımız” gibilerinden bir aydınlanma yaşayabilselerdi. Ama öyle bir aydınlanmanın işareti yok.

Daha komik olanı şu ki…

ABD’de on binlerce zibidi Kongreyi basıyor. Tuhaf görüntüler ortaya çıkıyor. “Ne oluyor” filan gibilerden analiz kasanlar “ABD ve demokrasi mi, hah, güldürmeyin adamı” filan gibilerden, üstten üstten konuşuyorlar. Her iki tarafın derin analizcileri… Dünyanın yekûn problemlerinin çözümlerini ceplerindeki not kâğıtlarında taşıyor olan derin şahsiyetler.

Ulan ABD berbat bir özne, fena biçimsizliklerle malul filan. Tamam da, hayatınızın herhangi bir döneminde ABD’dekinin onda biri kadar demokrasi ortamında yaşadınız mı? Herhangi bir adil politik rekabette taraf oldunuz mu? Rakiplerinizin eli kolu bağlanmadan, ağızları bantlanmadan iki kelam edebildiğiniz oldu mu? Âlemin demokrasisini beğenmemek size mi kaldı zibidiler?