Vatan İçin

Geçende Halil Berktay yaşananlara söyleyecek söz bulamamış, Orhan Veli’yi imdada çağırmıştı. Ben de öyle yapayım.

Neler yapmadık şu vatan için!
Kimimiz öldük;
Kimimiz nutuk söyledik.

***

Ota boka konuşan şahsı, onlarca çocuğumuzu kaybettiğimiz saatlerde sükût içindeydi. Şeyinin kılı olmaya hevesli olanlar ise, “şu kadar unsuru etkisiz hale getirdik” gibilerden caka satıyorlardı. Onlarca çocuğumuzun öldüğünü bildikleri saatlerde, işi haber vermek olan soysuzlar, ahaliye kaç Suriyeli öldürüldüğünü bildiriyorlardı. Saatlerce…

Yani… Başkalarının topraklarında onların çocuklarını öldürürsen senin çocuklarını da öldüreceklerini idrak etmekten mahrum zibidiler, vatan için nutuk söyleyip duruyorlardı.

O güzelim çocuklar, koltukları ve bordroları için her türlü alçaklığı göze alabilen bu soytarıların koltukları ve bordroları için öldüler. İnsan şahit olmaya katlanamıyor, sebep ve vesile olanlar nasıl bir malzemeden imal edilmişler?

Malzeme meçhul ama dehşet akıllar monte edilmiş o malzemenin içine. Avrupa’ya mülteci göçü önlenmeyecekmiş. Ya… İşitir işitmez, “hah işte” demişsinizdir, eminim.

Obama Trump’a yenilince, Amerikalı muhafazakârlardan daha çok sevineceksin. Sonra Trump’tan istediğini alamayınca, gidip Putin’in kollarına atılacaksın. Memleketin bilmem kaç milyar dolarını, koltuğuna destek olması mukabilinde Putin’e peşkeş çekeceksin. “Heyt, kim tutar bizi, dünyanın süper gücüne meydan okuruz, kimse yapabilmiş miydi” diye efeleneceksin. Sonra Putin vuracak çocuklarını. Ruslarla hesaplaşmaya gücün yetmediğinden gidip Suriyeli öldürecek, öldürdüğün Suriyelilerin çetelesini tutacak, bir kahramanlık da buradan çıkaracaksın. Yetmeyecek, dün posta attığın Amerika’dan yardım dileneceksin. Sen kahraman olacaksın, biz hain. He mi?

Havadan ve karadan vuruyormuşuz. Çocuklarımızın kanı yerde kalmayacakmış. Kahramanlığa bakar mısınız? Neler yapıyorlar şu vatan için, insanın nutku tutuluyor.

Ha bir de… Elbette hep olduğu gibi, memleketin insanlarının haber almasına, haberleşmesine de mani olacaksın. Gücü bir bize, bir de Suriyelilere yeten en büyük kahraman! Bütün emperyalistlerin gözdesi, bütün mazlumların kâbusu, antiemperyalist! Neler yapıyor, neler yapıyorlar şu vatan için! Çocuklarını öldürtüyorlar ve şehvetle nutuk söylemek de onların payına düşüyor.

Amerikalılar ve Ruslar ölmüyorlar nedense, hep bizim ve Suriyelilerin çocukları ölüyor. Biz kahramanız, onlar kazanıyor. E ama kahramanız ya, kahramana ölmek yaraşır.

***

Neyse ki muhalefetimiz var.

Derhal toplandılar. Uzun uzun değerlendirmelerde bulundular besbelli, toplantı saatler sürdü.

Ve…

Kapalı Meclis oturumu talebiyle…

İnsanın kanı donuyor.