Can Pazarı

Yıllar önce demiştim, Erdoğan kullanışlı biri. Putin için kullanışlı, Obama için öyleydi, Trump için daha da öyle. Merkel için kullanışlıydı. Gülen için öyleydi —belki de hâlâ öyledir. Bahçeli için, Perinçek için, eteğine yapışıp ikbale ulaşanlar için… İçinde kul hakkı yeme, yalan söyleme yasağı filan olmayan ama kendilerine bol miktarda maddi ve/veya manevi menfaat sağlayan İslamlarının güya âlimleri için… PKK için… Ve elbette Suriye’de hayatta kalma savaşı verenler için…

Erdoğan hepsine ihtiyaç duydukları şeyi verdi/veriyor. Mukabilinde de saltanatını koruyor.

Mesele şu ki, Erdoğan’ı kullananların hepsinin derdi aynı değil. Kimilerinin menfaati bir diğerininki ile çelişiyor. Putin ile Trump’tan söz etmiyorum, onların aynı tarafta buluşmuş değillerse buluşabileceklerini düşünüyorum. Ama mesela Gül ile Davutoğlu’nunki çelişiyordu. Erdoğan bugüne kadar, birbiriyle çelişen menfaatlerin kendisi için oluşturduğu riski maharetle yönetti. Defalarca “bu defa bitti” denen noktadan bir çıkış buldu.

Bir vakittir, siz de görüyorsunuz işte, “bu defa bitti” deniyor. Bense o kadar emin değilim. Benim bildiğim dünyada, bir alternatif üretilmeden bu tür hikâyeler bitmez. Kim bilir, belki de ben yanılıyorumdur!

Yukarıdaki girizgâha ihtiyaç duymamın sebebi, İdlib’de işlerin fena halde karışmış olması. Bugün ölen gencecik insanlardan söz etmiyorum. Onlar için yazıklanmıyor değilim ama dikkat çekmek istediğim husus başka.

İdlib’de bir can pazarı var ve bu can pazarında tezgâhta kendi canı olanların nasıl bir hesap —veya hesap hatası— yapacaklarını kestirmek zor. Dün dedim ki mealen, “Ruslar istediklerini alırlar, sonra Erdoğan’a bir demet çiçek sunarlar ve sonra sular yine durulur.” Hâlâ dediğimin arkasındayım. Ama —dediğim gibi— İdlib’de köşeye sıkıştırılmış, üstlerine bomba yağdırılan, kontrol edilmeleri her geçen gün daha zorlaşan silahlı birleri de var. Onlar çok sayıda Türk askerini öldürüp Ruslar öldürmüş gibi göstermeye çalışabilirler mesela. Veya birkaç Rus askerini öldürüp Türkler öldürmüş gibi…

Bilemiyorum böyle şeylere teşebbüs edecek güçleri var mı ama köşeye sıkışan kedinin neler yapabileceğinin tahmin edilemez olduğunu da biliyorum.